5 rzeczy, których nie wiesz o leasingu dla rolników

0
2352

Leasing rolniczy to forma finansowania zewnętrznego, która ostatnio zdobywa coraz większą popularność – zwłaszcza wśród nowego pokolenia rolników. Myślisz nad wzięciem czegoś w leasing? Zobacz, czy na pewno wiesz o nim wszystko!

Czy załatwienie formalności przy leasingu jest naprawdę takie proste?

Często słyszy się, że wzięcie czegoś w leasing jest dużo prostsze niż kupienie tego na kredyt. W gruncie rzeczy jest to zgodne z prawdą. Dopełnienie wszystkich formalności potrzebnych do podpisania umowy leasingowej nie powinno Ci zająć dużo czasu. Samo czekanie na decyzję również nie powinno być długie – w końcu nie sprawdza się tutaj Twojej historii zadłużenia i nie wylicza zdolności kredytowej.

Jakie dokumenty będą Ci potrzebne w procesie leasingowym?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie musisz spędzać dużo czasu na kompletowaniu dokumentów potrzebnych do podpisania umowy leasingowej. Jeśli jesteś rolnikiem, poza standardowymi dokumentami powinieneś jednak dostarczyć także:

– zaświadczenie z Urzędu Gminy o posiadanym areale ziemi;

– kopię polisy OC Twojego gospodarstwa;

– zaświadczenie z Urzędu Gminy o niezaleganiu z podatkiem gruntowym;

– dokument potwierdzający aktualny stan prawny Twoich nieruchomości;

– zaświadczenie o dotacjach, które dostałeś w bieżącym roku;

– zaświadczenie z Urzędu Gminy informujące od kiedy jesteś płatnikiem podatku rolnego.

Czy leasing sprawdzi się w przypadku rolnika-przedsiębiorcy?

Wzięcie w leasing maszyn czy pojazdów rolniczych to rozwiązanie wręcz idealne dla rolników prowadzących działalność gospodarczą. Dlaczego? Raty kredytowe mogą zostać uznane za koszt uzyskania przychody, a tym samym… pomniejszyć podatek, który musisz odprowadzić do urzędu. A jako że przedsiębiorcy borykają się obecnie z dość wysokimi podatkami, każda taka ulga to ogromna pomoc w dopięciu miesięcznego budżetu.

Jak leasing wpływa na unijne dopłaty?

Jeśli chcesz kupić maszyny czy pojazdy z unijną dopłatą, leasing może się nie sprawdzić. Większość takich wniosków wymaga bowiem zaświadczenia, że kupujesz coś na własność. W przypadku leasingu nie stajesz się jednak właścicielem pojazdu czy maszyny rolniczej – akt własności pozostaje u leasingodawcy, ty zaś jedynie je użytkujesz za jego zgodą. Umowa leasingowa może więc pozbawić Cię szans na unijne dofinansowanie.

Czy leasing wyklucza inne formy finansowania dla rolników?

Jedną z największych zalet leasingu jest to, że nie obciąża Twojej zdolności kredytowej. W praktyce oznacza to po prostu, że wzięcie leasingu nie zostanie uwzględnione przez bankowych analityków podczas sprawdzania Twojej sytuacji przed udzieleniem kredytu – nie wpłynie więc na to, czy go dostaniesz czy też nie.

Dla młodego rolnika, który dopiero rozkręca swoje gospodarstwo rolne to ogromna szansa. Dlaczego? Równolegle z leasingiem na zakup potrzebnych do pracy maszyn może też zaciągnąć kredyt obrotowy, który umożliwi dalszy rozwój gospodarstwa. Oczywiście wszystko powinno zostać zrobione „z głową” – za dużo zobowiązań względem banków i firm pożyczkowych to bowiem prosta droga to pętli zadłużenia, z której niełatwo wyjść na własną rękę.