Co się dzieje z polisą OC w przypadku sprzedaży pojazdu? Wyjaśniamy!

0
1526

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej powinien posiadać każdy kierowca. To forma finansowej ochrony w przypadku kolizji drogowej lub innych niebezpiecznych sytuacji, które mogą spotkać uczestnika ruchu drogowego. Co się jednak stanie, gdy ulubione auto zdecydujemy się sprzedać? Czy nowy właściciel samochodu przejmie również OC?

Przepisy

Według regulacji prawnych, świadczenie odpowiedzialności cywilnej jest niejako przypisane do samochodu, co oznacza, że w przypadku sprzedaży oddajemy je nabywcy naszego auta. Nie możemy też żądać od kupującego wypowiedzenia umowy z zakładem ubezpieczeń w celu odebrania należności za niewykorzystaną przez nas część składki. Szkody spowodowane przez nowego właściciela nie wpłyną jednak na stan naszego konta. Kupujący może zmienić warunki świadczenia lub pozostawić je bez zmian. Informacje na temat rozszerzenia zakresu OC dostępne są na stronie firmy cuk.pl.

Co trzeba wiedzieć?

Według prawnych regulacji, sprzedający w ciągu dwóch tygodni powinien poinformować swojego ubezpieczyciela o przekazaniu samochodu nowemu właścicielowi. W przeciwnym wypadku firma może wymagać opłacenia zaległych składek polisy. Nabywca auta może pozostawić dotychczasową umowę bez żadnych modyfikacji lub wypowiedzieć ją. Istotne znaczenie ma moment rezygnacji. Jeśli nabywca będzie zwlekał z wypowiedzeniem, wówczas narazi się na dodatkowe koszty. Rezygnację można złożyć osobiście lub skorzystać z formy elektronicznej. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń ubezpieczyciela. Nabywca ma również prawo do korzystania z OC poprzedniego właściciela auta do końca trwania umowy. Zmianie może jednak ulec wysokość składki. Wszelkie szczegóły polisy warto zatem omówić z doradcą firmy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie OC jest dodatkowym bonusem, który otrzymujemy przy zakupie nowego auta. To, czy z niego skorzystamy zależy od nas samych. Polisę OC powinien jednak posiadać każdy kierowca, dlatego nawet jeśli zdecydujemy się rozwiązać umowę zawartą przez poprzedniego właściciela auta, powinniśmy wykupić nowe ubezpieczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here