Co to jest i ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?

1
4599
Co to jest i ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?

Jednym z dostępnych na rynku ubezpieczeń są ubezpieczenia zdrowotne. Jest to bardzo ważne ubezpieczenie ponieważ dzięki niemu w razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych można się z nich o wiele łatwiej wykaraskać. Jednak na rynku jest bardzo wiele ubezpieczeń zdrowotnych. Które wybrać?

Co to jest ubezpieczenie zdrowotne?

Można wyróżnić dwa rodzaje ubezpieczenia – publiczne oraz prywatne. Publiczne jest obowiązkowe. Należy zostać do niego zgłoszonym do NFZ. W przypadku pracy powinien zrobić to pracodawca, w przypadku gdy jest się uczniem lub studentem to wykonuje to uczelnia. W przypadku osób bezrobotnych obowiązek zgłoszenia do NFZ ma urząd pracy. Ubezpieczenie to daje dostęp do podstawowej opieki medycznej na terenie całego kraju. Niestety w przypadku tego ubezpieczenia, aby skorzystać ze świadczeń należy uzbroić się w cierpliwość. Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi obecnie 9% podstawy wymiaru.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Coraz więcej osób decyduje się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Jest to ubezpieczenie, które pozwala na korzystanie z wielu placówek o wiele szybciej niż w przypadku ubezpieczenia publicznego. W tym przypadku nie ma stałego zakresu ubezpieczeń i wszystko zależy od wykupionej i wynegocjowanej polisy. W takich przypadkach jednak trzeba bardzo dokładnie zapoznać się z OWU polisy, aby wiedzieć czego można po niej oczekiwać. Ceny prywatnego ubezpieczenia zależą bardzo mocno od zakresu jakie ma ono oferować. Wbrew pozorom bardzo wielu ubezpieczycieli daje różne zakresy ubezpieczeń i dlatego też wybranie odpowiedniego ubezpieczenia nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Jednym z całkiem dobrych pomysłów jest zdecydowanie się na skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń. Jednak najważniejszą informacją na temat tego ubezpieczenia jest fakt, że nawet jeśli się na nie zdecyduje to i tak trzeba opłacać ubezpieczenie publiczne.

W zależności od zakresu, jakości oferowanych usług, wieku ubezpieczonego czy też po prostu miejscowości prywatne ubezpieczenie może kosztować zupełnie inne pieniądze. Ubezpieczyciele zwykle kierują się wieloma czynnikami i dlatego też warto dokładnie sprawdzić oferty wielu z nich. Bardzo trudno dokładnie sprawdzić, które czynniki są pozytywne u konkretnych ubezpieczycieli.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here