Co warto wiedzieć o systemach rozliczeń międzybankowych, przelewach natychmiastowych oraz o przyszłości przelewów bankowych w ogóle?

0
655

Od kiedy transakcje bezgotówkowe zyskały w Polsce na wyjątkowej popularności, główną ich formą stały się przelewy. I nie chodzi tu o ich tradycyjną postać, w której polecenie przelewu ma formę papierowego bloczka, ale o wersję internetową, wymagającą dostępu do bankowości internetowej. Przelewy internetowe są szybkie, łatwe w realizacji, komfortowe i całkowicie bezpieczne. Dlaczego Polacy tak chętnie się na nie decydują?

Elixir czy Express Elixir? Który system rozliczeń międzybankowych powinieneś wybrać do wykonania przelewu?

Powodów, dla których powszechnie wybieramy przelewy internetowe jest wiele i trudno byłoby je wszystkie wymienić. Jednak bez wątpienia podstawowymi zaletami stojącymi za ich popularnością są:

  • dostępność – przelew internetowy może wykonać każdy z nas praktycznie z dowolnego miejsca na ziemi, pod warunkiem, że będzie miał tam zapewnione połączenie z internetem,
  • komfort – aby wykonać przelew internetowy, nie musimy wychodzić z domu czy czekać na otwarcie odpowiednich instytucji,
  • bezpieczeństwo – choć tradycyjna forma przelewu była bezpieczna, podczas samego wypełniania polecenia zawsze mogło dojść do pomyłek. W przypadku przelewów internetowych problem ten został wyeliminowany.

W zależności od potrzeb i oczekiwań, każdy korzystający z przelewu internetowego ma do wyboru dwa elektroniczne systemy rozliczeń międzybankowych, czyli:

  • Elixir – podstawowy system odpowiadający za realizację przelewów, poleceń zapłaty oraz czeków,
  • Express Elixir – system przelewów natychmiastowych umożliwiający błyskawiczną realizację każdego przelewu.

Zarówno Elixir, jak i przelew natychmiastowy Express Elixir są systemami całkowicie bezpiecznymi, a przy tym niezwykle prostymi w obsłudze. Główną różnicą pomiędzy nimi jest czas realizacji polecenia przelewu. W przypadku systemu Elixir przelewy rozliczane są podczas jednej z trzech odbywających się każdego dnia sesji rozliczeniowych. Natomiast dla systemu Express Elixir czas niezbędny do przesłania pieniędzy na wskazane konto liczony jest w sekundach.

W jakich sytuacjach przelewy natychmiastowe Express Elixir okazują się szczególnie przydatne?

Przelewy ekspresowe to rozwiązanie stworzone z myślą o sytuacjach, w których czas pełni kluczową rolę.

Przelew natychmiastowy Express Elixir może okazać się szczególnie przydatny podczas:

  • regulowania należności np. za usługi telekomunikacyjne oraz opłaty wszelkich rachunków wymagających ścisłego przestrzegania terminu ich płatności,
  • spłat kredytów lub kart kredytowych,
  • konieczności błyskawicznego przekazania pieniędzy bliskiej osobie,
  • innych transakcji wymagających natychmiastowej zapłaty.

Bardzo dużym udogodnieniem dla wszystkich przedsiębiorców i osób fizycznych jest również możliwość wykonywania przelewów natychmiastowych Express Elixir do ZUS lub organów administracji skarbowej.

Jak będzie wyglądać przyszłość przelewów internetowych w Polsce i na świecie?

Obecne tendencje prowadzące do coraz lepszego zarządzania czasem przekładają się na ciągłe dążenie do przyspieszenia terminów realizacji usług.  Trend ten jest również drogą wyznaczoną dla przelewów internetowych. Standardowe przelewy realizowane za pomocą systemu Elixir bez wątpienia bardzo długo będą jeszcze wykorzystywane, a system ten jest nieustannie unowocześniany i dostosowywany do oczekiwań użytkowników. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, iż przyszłość przelewów internetowych to przelewy ekspresowe.

Badania pokazują wyraźnie, że już dziś aż 36 proc. klientów banków oczekuje, iż przelewy natychmiastowe staną się rozwiązaniem stosowanym każdego dnia. Biorąc pod uwagę to, jak duże znaczenie banki przywiązują do opinii swoich klientów, należy liczyć się z faktem, iż już wkrótce to Express Elixir będzie wyznaczał obowiązujący dla przelewów internetowych standard.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here