Czas trwania umowy leasingu – krótszy czy dłuższy – co wybrać

Decydując się na leasing maszyn i pojazdów, należy zastanowić się, na jaki czas zawrzeć umowę z leasingodawcą. Czy lepszym wyborem będzie dłuższy, czy też krótszy okres? Sprawdź, ile mogą trwać umowy leasingowe i na jaki czas opłaca się je zawierać.

Czas trwania umowy zależy od rodzaju leasingu

O długości leasingowania samochodów i innych środków mogą decydować względy podatkowe. Minimalny czas trwania umowy leasingu operacyjnego to 40% normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu, na przykład pojazdu. Samochód osobowy można leasingować przez co najmniej 2 lata. To najkrótszy dostępny czas trwania umowy. Jeśli natomiast chodzi o leasing maszyn budowlanych i urządzeń, okres ten może wynosić 3 lub 4 lata.

W przypadku leasingu finansowego odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingobiorca, dlatego czas trwania umowy jest dowolny. Może być to minimum 6 miesięcy. Wiele zależy też od kapitału, jakim dysponuje przedsiębiorca.

Leasing maszyn budowlanych – jak długo trwają umowy?

Wyżej opisane zasady dotyczą wszystkich przedmiotów leasingu. Obowiązują zatem zarówno przy finansowaniu samochodów osobowych, jak i znacznie kosztowniejszych sprzętów. W przypadku maszyn budowlanych umowy mogą trwać od 6 do nawet 84 miesięcy. Najkrótsze okresy dotyczą leasingu finansowego.

Jeżeli chcesz wziąć leasing na maszyny budowlane, sprawdź dostępne warunki na stronie https://klf24.pl/finansowanie/leasing-maszyn-budowlanych. Dowiesz się, na jak długo możesz zawrzeć umowę w zależności od rodzaju finansowania i jakie obowiązują stawki wpłaty własnej.

Dłuższy czas trwania umowy – wady i zalety

Długi okres leasingu wpływa na zwiększenie kwoty zobowiązania, przedłużenie czasu spłaty i późniejsze wykupienie pojazdu na własność. Jednocześnie wybranie dłuższego trwania umowy wiąże się z obniżeniem wysokości miesięcznej raty i znacznym zmniejszeniem się kwoty wykupu końcowego, często do symbolicznych wartości.

Krótki okres leasingowania – za i przeciw

W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie zamierza korzystać z leasingowanego pojazdu czy maszyny po wygaśnięciu umowy, bardziej opłacalny okaże się krótki czas trwania leasingu. Będzie tak szczególnie wtedy, gdy nie planuje się wykupować danego przedmiotu na własność. Przy krótszym okresie umowy leasingu miesięczne raty są wyższe, ale ogólny koszt finansowania niższy niż w wariantach długoterminowych.

Kalkulator leasingu – sprawdź, na jak długo zawrzeć umowę

To, czy lepszy okaże się dla Ciebie krótszy czy dłuższy okres leasingu, masz szansę sprawdzić w jeszcze jeden prosty sposób. Możesz skorzystać z kalkulatorów dostępnych w internecie. Pokażą Ci one konkretne liczby, dzięki czemu zdecydujesz, czy warto zawrzeć umowę na 12, a może na 48 i więcej miesięcy. Jeżeli interesuje Cię leasing maszyn budowlanych, kalkulator pozwoli Ci szybko ocenić opłacalność danej oferty finansowania. Darmowe narzędzie obliczy za Ciebie przybliżoną wysokość raty i wartość wykupu. Możesz znaleźć kalkulatory leasingu różnych pojazdów i sprzętów, na przykład samochodów ciężarowych. Każdy z nich jest prosty w obsłudze i dostarcza informacji, na podstawie których łatwiej dokonać wyboru.

Zarówno dłuższy, jak i krótszy czas trwania umowy leasingu ma swoje zalety i wady. Wiele zależy od potrzeb i oczekiwań potencjalnego leasingobiorcy. Duże znaczenie ma też sytuacja finansowa firmy. Chociaż nie ma w tej sprawie uniwersalnej zasady, najlepiej oszacować wysokość rat w kalkulatorze i wybierać okres umowy odpowiadający przewidywanemu okresowi eksploatacji danego środka w swoim przedsiębiorstwie.

Dodaj komentarz