Wybierasz się w podróż i poszukujesz odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego? To rozsądne posunięcie. Zapewniając ochronę sobie i bliskim, możesz się zrelaksować w pełni i nie myśleć o skutkach potencjalnych wypadków. Tylko jak wybrać odpowiednią polisę i nie przepłacić? Sprawdź, co zrobić, aby nie przekroczyć budżetu wyjazdowego, a mimo tego mieć kompleksową ochronę.
Gdzie szukać taniego ubezpieczenia turystycznego?
Jeśli wybierasz się na wycieczkę z biura podróży, może się okazać, że ubezpieczenie zostało już wliczone w jej koszt. Czy to oznacza, że nie musisz robić niczego więcej? Niekoniecznie. Biura podróży wybierają najtańsze pakiety ochronne, aby niską ceną wycieczki skłonić więcej osób do wyjazdu. To z kolei oznacza, że jeśli przytrafi Ci się poważniejszy uraz lub staniesz wobec innej skomplikowanej sytuacji, minimalne ubezpieczenie nie pokryje kosztów rozwiązania problemu.
Co w takim wypadku możesz zrobić? Wybierz najtańsze ubezpieczenie turystyczne w kalkulatorze – samodzielnie, na własną rękę. Z wykupioną polisą udaj się do biura podróży i powiedz, że chciałbyś zrezygnować z ochrony zapewnianej przez organizatora. Nie zawsze się uda, ale warto spróbować. Nawet jeśli nie, teraz będziesz chroniony w pełni. W kalkulatorze znajdziesz ofertę o interesującym Cię zakresie oraz przypadającą na dokładnie tego okres, w którym wyjeżdżasz. Nie zapłacisz za ani jeden dzień więcej.
Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu medycznym w podróży?
Podstawowym składnikiem każdego ubezpieczenia podróżnego jest ochrona zdrowia. W zależności od pakietu może obejmować różne sytuacje, a także opiewać na rozmaite kwoty. Jeżeli planujesz spędzać w podróży czas aktywnie – zwiedzając, a nawet uprawiając sporty – koniecznie wybierz ofertę, w której kwoty przypisane ochronie zdrowia są wyższe. Przykładowo leczenie za granicą powinno być objęte ochroną min. 30 000 euro.
Ochrona medyczna powinna obejmować usługi takie jak transport do szpitala, hospitalizację, przeprowadzanie zabiegów i operacji, wykupywanie leków i środków medycznych, wizyty specjalistów oraz wizyty domowe. W przypadku złego stanu zdrowia możliwy jest transport do kraju, a jeśli ubezpieczony jest nieletni, na koszt ubezpieczyciela dotrze do niego opiekun prawny.
Na co wpływa OC w ubezpieczeniu turystycznym?
Mimo iż OC kojarzy się przede wszystkim z ubezpieczeniem komunikacyjnym, ma zastosowanie także w życiu prywatnym. Może być składnikiem polisy turystycznej, co jest ważne szczególnie podczas podróży sportowych, np. wyjazdu na narty, snowboard, surfing.
OC oznacza ochronę od odpowiedzialności cywilnej dla osoby ubezpieczonej. Jeśli podczas uprawiania sportu nieumyślnie wyrządzisz komuś szkodę, za leczenie czy rehabilitację nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni. Nie zostaniesz też pociągnięty do odpowiedzialności za zniszczenie czyjegoś mienia, o ile nie złamiesz zapisów Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (np. nie możesz być pod wpływem alkoholu, kiedy dochodzi do szkody).
W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych porównasz wszystkie oferty – i te podstawowe bez OC, i te nieco droższe z OC. Zobaczysz też, w której zyskujesz ochronę bagażu, sprzętu sportowego oraz elektroniki. Zastanów się, które rodzaje ochrony są Ci potrzebne, i dokonaj właściwego wyboru.
Dodaj komentarz