Czy kupno dolarów może być dobrą inwestycją?

0
509

W związku z niestabilnością na rynku finansowym wielu inwestorów interesuje się zakupem dolara amerykańskiego. To ciekawa waluta, warto wiedzieć, dlaczego tak wiele osób decyduje się lokować w niej swoje oszczędności. Zobacz, co jest przyczyną popularności dolara!

Aktualna sytuacja ekonomiczna sprawia, że wiele osób poszukuje sposobów na zainwestowanie swoich oszczędności. Brak działań sprawia, że ze względu na inflację, zgromadzone złotówki stale tracą na wartości. Jednym z popularnych pomysłów na ulokowanie gotówki jest zakup innych walut, głównie dolarów. Aby sprawdzić, jak obecnie kształtują się ceny, wystarczy spojrzeć na kurs dolara na wykresie. Sprawdź, co musisz wiedzieć na temat zakupu tej waluty.

Zmiany wartości w stosunku do złotego

Wartość dolara na światowych rynkach zależna jest od bardzo wielu czynników. Dlatego osoby, które chcą zainwestować w tę walutę, powinny na bieżąco śledzić notowania cen dolara; wykres przedstawiający wahania w dłuższym okresie pozwala do pewnego stopnia zrozumieć zmiany jego wartości. Kurs dolara na żywo jest odpowiedzią na różne wydarzenia, szczególnie takie, które niosą ze sobą ryzyko destabilizacji gospodarki. W ostatnim czasie jego wartość rosła w odpowiedzi na pogarszającą się sytuację pandemiczną. Znaczny wzrost amerykańskiej waluty nastąpił również w okresie wybuchu wojny w Ukrainie. Ryzyko związane z konfliktem toczącym się  w Europie zwiększyło zaufanie do dolarów.

Gdzie kupić dolary?

Obce waluty zwykle można było nabywać w kantorze. Jednak obecnie nie trzeba osobiście odwiedzać placówek i wymieniać gotówki – takie operacje możesz wygodnie przeprowadzać online. Handel walutami umożliwia także Forex, czyli pozagiełdowy rynek walut. Rynek ten funkcjonuje przez całą dobę. Pieniędzmi obracają tam nie tylko prywatni inwestorzy, ale także instytucje i organizacje międzynarodowe.

Dolar jako uniwersalna waluta

Amerykańska waluta wykorzystywana jest do obsługi wielu płatności, również poza Stanami Zjednoczonymi. W dolarach dokonuje się różnych transakcji międzynarodowych. Podawanie cen w przeliczeniu na tę walutę jest standardem np. w negocjacjach z kontrahentami z innych krajów. Dolary amerykańskie honorowane są w wielu krajach, czasem niemal na równi z lokalną walutą. Bez problemu można je wymienić w kantorach prawie na całym świecie. Dlatego dolary uznawane są za walutę uniwersalną.

Prognozy

Kurs dolara jest też przedmiotem wielu prognoz i rozważań. Takich analiz dokonują różne instytucje związane z finansami oraz samodzielni specjaliści. Jednymi z najczęściej cytowanych prognoz dotyczących wykresu cen dolara, są prognozy Bloomberga – agencji, która zajmuje się różnymi przewidywaniami zachowań na  międzynarodowych rynkach finansowych.

Ryzyko związane z inwestowaniem

Warto pamiętać, że inwestowanie, również w obce waluty, zawsze związane jest z ryzykiem. Dlatego, mimo iż kupno dolarów uważane jest za stosunkowo bezpieczną metodę lokowania nadwyżek kapitału, to zawsze należy je dobrze przemyśleć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here