Niewielkie przedsiębiorstwa handlowo-usługowe oraz produkcyjne to siła każdej światowej gospodarki. Działając lokalnie, wiele firm jest gwarantem stabilnego zatrudnienia oraz zaopatrzenia tak innych przedsiębiorstw, jak i naszych domów. Zwykle za rozwój małych jednostek odpowiada właściwe ulokowanie kapitału oraz inwestycje związane z udoskonaleniem procesów produkcyjnych lub logistycznych. Jakie miejsce zajmuje tutaj operator wózka widłowego?
Balans kluczem do sukcesu – czy operator wózka jezdnego jest faktycznie potrzebny?
Efektywne prowadzenie działalności musi iść w parze z umiejętnym inwestowaniem. Firma nie ma prawa się rozwijać i osiągać lepszych obrotów, jeśli myślenie ukierunkowane jest wyłącznie na oszczędności z tytułu pensji pracowniczych czy kosztów utrzymania zakładu. Większe zyski dla przedsiębiorców zwykle płyną z przestrzegania zasady „czas to pieniądz”. Jeśli zorganizujemy produkcję lub magazyn w odpowiedni sposób, będziemy w stanie zaoszczędzić wiele cennego czasu, który pracownicy będą mogli spożytkować, np. zwiększając ilość wyprodukowanego materiału lub udoskonalając proces.
W tym miejscu warto pomyśleć o operatorze wózka widłowego – osobie, która spina obowiązki magazyniera oraz potrafi umiejętnie zagospodarować miejscem na hali produkcyjnej. Transfer produktów i półproduktów w obrębie firmy, jak również szybkie wydawanie paczek jest kwestią, która podnosi konkurencyjność, zwiększa efektywność i pozwala na szybki rozwój małych jednostek gospodarczych. Umiejętne zarządzanie miejscem magazynowym oraz szybki transfer materiałów daje nam pretekst do przyjęcia większej ilości zleceń – mała firma powoli nabiera rozpędu, o czym przekonuje producent palet euro firma Kalpol zmagająca się niegdyś z problematyką wózków widłowych.
Czy wózek widłowy w małej firmie to luksus?
Nowy przysłowiowy widlak, nawet ten najprostszy to niekiedy spory koszt dla przedsiębiorcy. Potwierdza to nawet firma Dunpol zajmująca się wynajmem oraz sprzedażą wózków widłowych. Mitem jest natomiast twierdzenie, że utrzymanie operatora łączy się z kolosalnymi wydatkami obciążającymi firmę. Wózek widłowy zawsze można nabyć używany – w dobrym stanie za okazyjną sumę. Jeśli nasza działalność wymaga tylko chwilowego wykorzystania wózka jezdnego, to jest jeszcze opcja krótkoterminowego wypożyczenia takiego pojazdu. Wówczas koszta są znacznie mniejsze.
Co do samego operatora wózka widłowego, to posiadając sprawdzoną kadrę, zawsze można jednego z naszych pracowników przeszkolić do tej funkcji. Zdobycie uprawnień na wózki widłowe to jeden z najtańszych i najszybszych kursów specjalistycznych na rynku. Całkowity koszt zdobycia uprawnień na wózki widłowe to tylko kilkaset złotych. Jak wcześniej wspomnieliśmy, funkcję operatora może spełniać wcześniej zatrudniony magazynier, mistrz zmiany lub inny specjalista.
Należy pamiętać, że bez wózka widłowego ciężko o transport dóbr o dużej wadze. Posiadając w firmie miejsce magazynowe na wysokości, bez tego typu pojazdu praktycznie skazujemy się na niewykorzystany potencjał. A miejsce magazynowe jest w naszych czasach na wagę złota. Popularne widlaki są zatem bardzo kuszącą opcją także dla małych przedsiębiorców, gdyż solidna logistyka w obrębie firmy daje im mocną pozycję do rozwoju swojej działalności i zwiększenia zysków.
Dodaj komentarz