Czy można założyć jednoosobową spółkę z o.o. jako freelancer?

0
2561

W kontekście założenia i efektywnego prowadzenia przedsiębiorstwa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, w skrócie spółka z o.o., wydaje się być bardzo bezpieczną formą. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to forma działalności, w której firma staje się osobą prawną, natomiast Ty i Twój wspólnik stajecie się osobami fizycznymi, dzięki czemu w razie niepowodzenia wasze finanse osobiste są całkowicie bezpieczne, a wszelkie koszta pobierane są z funduszy osoby prawnej, czyli w tym przypadku działalności. Spółka z o.o. jest opodatkowana dwukrotnie — podatek PIT pobierany jest od osób fizycznych, natomiast podatek CIT od osoby prawnej. Co w przypadku, gdy jesteś freelancerem i interesuje cię założenie jednoosobowej działalności gospodarczej? Czy istnieje możliwość założenia jednoosobowej spółki z o.o.?

Tak — założenie jednoosobowej spółki z o.o. jest możliwe, jednakże w takim przypadku musisz pamiętać o kilku rzeczach. Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oznacza, że to właśnie Ty jesteś jej jedynym wspólnikiem, a co za tym idzie — właścicielem. Jak już wiesz, spółka z o.o. opodatkowana jest podwójnie, dlatego decydując się na jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością szczególną uwagę powinieneś zwrócić na optymalizację kosztów związanych z opodatkowaniem i płatnościami ZUS. Dodatkowo istotną kwestię odgrywają dodatkowe obowiązki finansowe wynikające z formy spółki oraz nieco inne zasady współpracy z klientami.

         Prowadząc spółkę z o.o. ze wspólnikiem przedsiębiorca zwolniony jest z opłacania składki ZUS. Niestety w przypadku jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością sytuacja wygląda nieco inaczej. Taki przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania składki ZUS. Dodatkowo to ty opłacasz zarówno podatek PIT, jak i CIT. Postępowania podatkowe i kontrola podatkowa to dziedziny którymi zajmuje się kancelaria we Wrocławiu. Dodatkowymi kosztami do rozważenia jest między innymi: wypłacanie własnego wynagrodzenia (jeśli wypłacasz swoje wynagrodzenie z funduszy firmowych, dla osoby prawnej jest to wydatek) oraz dokonywanie opłat związanych z najmem nieruchomości pod stacjonarne biuro firmowe (będąc freelancerem możesz podać adres swojego domu, jednak dla osoby prawnej wciąż pozostaje to wydatkiem na najem siedziby, którą firma musi posiadać). Zanim więc zdecydujesz się na jednoosobową spółkę z o.o. rozważ koszta, jakie będziesz musiał ponieść.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here