Czy warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

0
709

Zastanawiasz się, czy warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Poznaj zalety tego rozwiązania i zdecyduj, czy samodzielne prowadzenie biznesu jest dla Ciebie korzystne.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – co to takiego? 

W polskim prawie istnieje wiele sposobów umożliwiających świadczenie usług czy sprzedawanie produktów. O jednoosobowej działalności gospodarczej mówi się w przypadku, gdy:

  • działalność jest zorganizowana, 
  • obowiązki wykonywane są we własnym imieniu,
  • praca odbywa się w sposób ciągły,
  • celem prowadzonego biznesu jest zarobek. 

W przypadku, gdy osoba fizyczna posiada przychody nieprzekraczające 50% minimalnego wynagrodzenia oraz w okresie ostatnich 60 miesięcy nie prowadziła działalności gospodarczej, rejestracja w CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) nie jest obowiązkowa. W każdej innej sytuacji przedsiębiorca zobowiązany jest do zarejestrowania firmy w najbliższym urzędzie. 

Dlaczego warto założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Prowadzenie własnego biznesu to duża odpowiedzialność. Warto zapewnić sobie odpowiednie warunki do tego, aby firma utrzymywała się na dobrej pozycji i czerpała należne korzyści. Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej może okazać się w tym przypadku bardzo pomocne. 

Obniżenie podatku dochodowego

Przedsiębiorca z zarejestrowaną jednoosobową działalnością gospodarczą ma możliwość odliczania wszystkich kosztów wiążących się z różnego rodzaju wydatkami, potrzebnymi do prowadzenia firmy. Posiadanie własnego biznesu często wymaga bowiem korzystania z profesjonalnego doradztwa i usług takich, jak obsługa księgowa, a właśnie koszty z tym związane można uznać za wydatek obniżający wysokość podatku dochodowego. Doradcy księgowi z pewnością pomogą również ocenić, jakie inne płatności warto wziąć pod uwagę przy rozliczaniu podatku dochodowego. 

Możliwość kupowania w cenach netto

Zarejestrowany w CEIDG przedsiębiorca ma możliwość odliczania VAT od zakupów. Dzięki temu może nabywać produkty w cenach netto, które często są znacznie bardziej atrakcyjne finansowo niż kwoty brutto. 

Łatwiejsze nawiązywanie współpracy

Posiadanie jednoosobowej działalności gospodarczej umożliwia wystawianie faktur, co jest korzystne dla kontrahentów, chcących nawiązać z danym przedsiębiorcą współpracę. Faktura bowiem nie obliguje zleceniodawców do odprowadzania podatku czy składek ZUS, dlatego znacznie częściej decydują się oni na nawiązywanie współpracy z zarejestrowanymi przedsiębiorcami. 

Wysoka niezależność 

Prowadzenie własnej firmy nie wymaga dostosowywania się do trybu i czasu pracy innych. Przedsiębiorca samodzielnie decyduje o tym, gdzie oraz w jakich godzinach wykonuje swoje obowiązki, a jego głównym zadaniem jest wywiązywanie się z podpisywanych zleceń i dążenie do stawianych sobie samodzielnie celów.

Rozliczanie podatków kwartalnie

Przedsiębiorca prowadzący swój biznes ma możliwość rozliczania podatków kwartalnie. Dzięki temu nie musi co miesiąc wygospodarowywać danych kwot, a co za tym idzie ma możliwość przeznaczenia ich na inne, bardziej priorytetowe w danym miesiącu rzeczy. Wiele osób zaznacza, że jest to pewnego rodzaju nieoprocentowana pożyczka, którą można przeznaczyć na rozwój przedsiębiorstwa. 

Własny rozwój

Zarejestrowanie swojej działalności w CEIDG sprzyja rozwojowi różnego rodzaju umiejętności przedsiębiorcy. Często prowadzenie własnego biznesu prowadzi do pozyskiwania wartościowych klientów, mających wpływ na zwiększanie popularności firmy. Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej ma możliwość poszerzania swojej wiedzy, przyczyniającej się zarówno do rozwoju osobistego, jak i biznesowego.

Wysokie zyski 

Prawidłowo prowadzona działalność gospodarcza generuje duże zyski finansowe, które mogą być wykorzystywane zarówno do celów prywatnych przedsiębiorcy, jak i dalszego rozwoju firmy. Aby biznes dobrze prosperował, warto zadbać między innymi o odpowiednio prowadzoną księgowość firmy. Rzetelnie prowadzona dokumentacja to jeden z ważniejszych kroków, prowadzących do sukcesu. Warto korzystać z działań profesjonalistów w zakresie księgowości i rachunkowości. Swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem służą między innymi eksperci z M&B Biuro Rachunkowe, gdzie każdy klient traktowany jest indywidualnie w zależności od jego potrzeb. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here