Czy warto zostać podatnikiem VAT – za i przeciw

0
1446

Osoba zakładająca własną działalność gospodarczą musi dokonać rozmaitych wyborów. Jednym z nich jest ten dotyczący podatku VAT – przedsiębiorca decyduje, czy zostanie jego płatnikiem. Czy warto być podatnikiem VAT? Poznaj zalety i wady tego rozwiązania.

Zwolnienie z VAT lub obowiązek zapłaty

Podatnik może zostać zwolniony z VAT. Dzieje się tak, gdy przedsiębiorca wykonuje czynności objęte tym podatkiem, ale z powodu dość niskiej wartości sprzedaży, nie musi odprowadzać podatku od towarów i usług. Osoba prowadząca firmę może też wykonywać czynności zwolnione z wyżej wspomnianej należności. Obowiązek zapłaty występuje natomiast, gdy podatnikowi nie uda się skorzystać ze zwolnienia albo prowadzona sprzedaż przekracza 150 tysięcy złotych.

Zalety bycia podatnikiem VAT

Często firmy będące płatnikami VAT wolą mieć jako kontrahenta lub podwykonawcę przedsiębiorstwo „vatowe”. Dzieje się tak dlatego, że mogą odliczyć sobie podatek zawarty w cenie nabytych towarów i usług od podatku, który muszą zapłacić same. Rejestracja na samym początku jako płatnik VAT opłaca się także firmom, które planują szybko osiągać duże przychody i przekroczyć próg 150 tysięcy złotych. Bycie płatnikiem VAT to również korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorstw zamierzających ponieść na początku działalności duże wydatki inwestycyjne. Możliwość odliczenia zapłaconego przy tym podatku to niewątpliwa zaleta.

Więcej na temat optymalizacji podatkowej oraz tego, jak nie płacić zusu, znajdziesz na stronie https://www.zustoniemus.pl. Praktyczne poradniki pozwolą korzystniej gospodarować firmowymi finansami. Przydadzą się one zarówno początkującym przedsiębiorcom, jak i tym doświadczonym. Dowiesz się z nich, jak obniżyć zus w firmie, czym jest spółka zoo bez zus i co jeszcze możesz zrobić, by zaoszczędzić na prowadzeniu działalności.

Wady bycia płatnikiem VAT

Bycie podatnikiem VAT to dla wielu przedsiębiorców duża uciążliwość, szczególnie gdy dopiero zaczynają działalność. Wiąże się z tym szereg obowiązków, np. wymóg prowadzenia skomplikowanych ewidencji podatkowych (rejestrów sprzedaży i zakupów, składanie miesięcznych i kwartalnych rozliczeń VAT itd.). Zazwyczaj samodzielne rozliczanie podatku jest wręcz niemożliwe. Przedsiębiorca musi więc zatrudniać fachowca lub zlecać rozliczanie tego podatku wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym, a to generuje koszty. Z jednej strony podatnicy zwolnieni z VAT mają znacznie mniej obowiązków ewidencyjnych, z drugiej z kolei nie muszą stale śledzić zawiłych przepisów regulującymi podatek od towarów i usług. Nie jest też wymagana od nich ciągła aktualizacja wiedzy na temat wprowadzanych zmian legislacyjnych. Ponadto podatek VAT znacznie podwyższa koszty, a zatem również ceny produktów i usług, które mogą stać się mniej konkurencyjne. Będzie tak jednak tylko w przypadku klientów indywidualnych.

Na pytanie, czy warto zostać podatnikiem VAT, nie ma jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi. Dużo zależy od profilu działalności, planów rozwoju, doboru kontrahentów i posiadanej wiedzy na tematy finansowe. Decyzję o rejestracji jako płatnik VAT powinno się podjąć po przeanalizowaniu wszystkich wspomnianych czynników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here