Czym kierować się przy wyborze biura rachunkowego?

0
761

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi własny biznes jest zobowiązany do wykonywania obowiązków księgowych. Oznacza to m.in. sporządzanie rocznych sprawozdań finansowych i bilansów, dbanie o to, by rachunkowość firmy była wykonywana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi itp. W związku z tym warto powierzyć te zadania specjalistom w tej dziedzinie, a takich znajdzie się w każdym biurze rachunkowym.

Współpraca z biurem rachunkowym, czyli jak prowadzić firmę?

W zarządzaniu własnym biznesem należy skupić nie tylko na tym, by generować coraz większe zyski, ale także trzeba zwrócić uwagę na sprawy typowo formalne. Jeśli kwestie związane z rachunkowością firmy nie będą odpowiednio prowadzone, firma, a co za tym idzie, także jej właściciel, mogą mieć ogromne problemy na płaszczyźnie prawnej. Dobrym rozwiązaniem będzie powierzenie księgowości firmy profesjonalnemu biurowi rachunkowemu. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego? Przede wszystkim należy dowiedzieć się, w jaki sposób prowadzi dokumentację księgową i księgi rachunkowe przedsiębiorstwa. Księgowi zatrudnieni w biurze rachunkowym wykonują takie czynności, jak: rozliczanie międzyokresowe i roczne prowadzenie księgowości, sporządzanie i weryfikacja sprawozdań finansowych oraz przygotowywanie raportów do kontroli zarządczej – zapewnienie prawidłowości rozliczeń.

W biurze rachunkowym zarządza się dokumentacją administracyjną, wydaje się i wprowadza faktury płatności, zajmuje się planowaniem finansowym oraz przygotowuje się raporty dla kierownictwa firmy. Kolejnym ważnym zadaniem księgowego jest sporządzanie okresowych i rocznych deklaracji podatkowych dla osób prawnych oraz dla osób fizycznych. W zależności od przypadku i konkretnych potrzeb, księgowy stara się zidentyfikować i zaproponować najbardziej odpowiednie rozwiązania podatkowe, które pozwolą ograniczyć koszty, zmaksymalizować zyski lub zminimalizować opodatkowanie. W związku z tak licznymi i ważnymi czynnościami, należy pamiętać o tym, by znaleźć dobre biuro rachunkowe, czyli takie, w którym pracować będą doświadczeni i wykwalifikowani księgowi. To dwa najważniejsze kryteria, od których zależy powodzenie w prowadzeniu rachunkowości firmy. Jeśli przy okazji cena za świadczone usługi będzie korzystna, tym bardziej warto nawiązać współpracę z takim biurem rachunkowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here