Czym zajmuje się firma oddłużeniowa?

0
623

Problemy finansowe to bolączka wielu osób, obecnie łatwo jest pożyczyć pieniądze, ale trudniej je oddać w terminie. Coraz więcej osób wpada w spiralę zadłużenia, próbując spłacić jedno zobowiązanie kolejnym. Szybkie chwilówki przez Internet mają wiele zalet i mogą pomóc przy przejściowym braku pieniędzy, ale jeśli kogoś nie stać na ich zaciągnięcie, to nie powinien w ogóle decydować się na taki krok. Każdy zobowiązanie finansowe musi zostać spłacone. Co jednak mają zrobić osoby, które zostały uznane za niesolidnego dłużnika? Warto rozważyć skorzystanie z usług firmy oddłużeniowej.

Firma oddłużeniowa czym się zajmuje, w czym może pomóc?

Coraz więcej osób wpada w spiralę zadłużenia, mając na swoim koncie szereg niespłaconych zobowiązań. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawiło się tak wiele firm oddłużeniowych, które mogą pomóc lub zaszkodzić. Jeśli ktoś znalazł się w trudnej sytuacji finansowej i nie wie, co ma dalej robić, to jednym ze sposobów jest zgłoszenie się do firmy oddłużeniowej. Deklarują one pomoc w wyjściu z zadłużenia. Wśród tego typu firm rzeczywiście jest wiele takich, które dokładają starań do osiągnięcia sukcesu, ale nie brakuje również nieuczciwych podmiotów wykorzystujących ludzką bezsilność i nieszczęście klientów. W zależności od wybranej firmy oddłużeniowej, jej oferta może być nieco inna, dlatego zawsze trzeba dokładnie się z nią zapoznać i wypytać o wszystkie szczegóły.

Firmy oddłużeniowe zajmują się restrukturyzacją zadłużenia, zmniejszaniem wysokości dotychczasowych rat, umorzeniem odsetek lub całego długu, konsolidacją zadłużenia, pośredniczeniem w relacji klient-wierzyciel, niesieniem pomocy prawnej. Każdy przypadek jest oczywiście traktowany indywidualnie, dlatego w pierwszej kolejności trzeba ocenić sytuację klienta i na podstawie zgromadzonych danych można opracować strategię działania. Inną opcją jest udzielenie firmie pełnomocnictwa, dzięki czemu zajmie się ona w imieniu klienta negocjowaniem z wierzycielem, co jest dużą wygodą i oszczędnością czasu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że firmy oddłużeniowe pobierają opłaty i to niemałe. Nie zawsze można liczyć na to, że osiągnie się sukces, a niektóre firmy wymagają uiszczenia opłaty, niezależnie od wyniku rozmów z wierzycielem.

Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy oddłużeniowej?

Na rynku działają różne firmy oddłużeniowe, ale nie wszystkie są godne polecenia. Niestety nie brakuje niezbyt uczciwych usługodawców, którzy stawiają przede wszystkim na własny zysk. Wysoko cenią swoje usługi, ale jakość i skuteczność świadczonych przez nich usług pozostawia wiele do życzenia. Niektóre firmy oddłużeniowe żądają zapłaty nawet w przypadku niesprostania oczekiwaniom klienta, niezależnie od końcowego efektu. Firma oddłużeniowa może być oczywiście też niezwykle pomocna, ale trzeba znaleźć doświadczonych profesjonalistów. W przeciwnym razie łatwo narazić się na jeszcze większe problemy finansowe, a tego przecież nikt nie chce. Jeśli ktoś decyduje się na skorzystanie z usług pierwszej lepszej firmy oferującej pomoc w spłacie zadłużenia, to lepiej nie tracić na to nawet swojego czasu ani nerwów. Konieczne jest dokładne zapoznanie się z ofertą, sprawdzenie firmy oddłużeniowej, zakresu jej usług, wszystkich kosztów.

Ofert firm oddłużeniowych jest wiele, szczególnie w Internecie. Podczas ich przeglądania zawsze trzeba zachować szczególną ostrożność, bo niestety nieuczciwych osób nie brakuje. Nie należy w ogóle brać pod uwagę ofert firm oferujących wysoką skuteczność działania, pobierających wysokie opłaty i jednocześnie niedających gwarancji osiągnięcia konkretnego sukcesu. Kluczową kwestią dla każdego jest umowa, widniejące w niej zapisy, bo to właśnie one stanowią podstawę do dochodzenia swoich praw. Trzeba wobec tego dokładnie zapoznać się ze wszystkimi zapisami w umowie przed jej podpisaniem, rozwiać wszelkie wątpliwości. Dla własnego bezpieczeństwa zaleca się sprawdzenie umowy z prawnikiem, aby nie podpisać czegoś, co będzie niekorzystne. W umowie musi widnieć informacja dotycząca tego, że firma zobowiązuje się do zmniejszania zadłużenia, a nie tylko do udzielenia pomocy konsumentowi w tej kwestii. Unikać należy ogólników, a wymagać powinno się konkretów.

Kolejną kwestią przy wyborze firmy oddłużeniowej jest to, czy wymaga ona uiszczenia zapłaty jeszcze przed podpisaniem umowy i czy zwraca pieniądze w przypadku rezygnacji ze realizowania usługi. Firmy oddłużeniowe pobierają prowizję, dlatego należy sprawdzić, jaki jest jej rodzaj i wysokość. Najlepszym rozwiązaniem będzie oferta, w której wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od osiągniętego sukcesu przez firmę. Sprawdzić trzeba dokładnie, jakie usługi są świadczone w ramach pobieranego wynagrodzenia. Znaczenie ma między innymi liczba godzin i sporządzonych pism, terminy itd. Klient powinien móc kontrolować postępy w realizacji usługi, dlatego wymagać należy od firmy oddłużeniowej przesyłania raportów. Dopytać trzeba o szczegóły dotyczące tego, w jaki sposób pomaga ona w spłacie zadłużenia, czy daje gwarancję na wyciągnięcie z niego klienta. Przed podpisaniem umowy należy dokładnie przeczytać wszystkie jej warunki oraz inne dokumenty i materiały dotyczące sposobu działania usługodawcy. Świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy rzecznika praw konsumentów przy ich analizie, jest to całkowicie darmowe.

W skrócie, przy wyborze firmy oddłużeniowej należy zwracać uwagę przede wszystkim na:

• Ofertę,
• Opłaty,
• Zakres usług,
• Możliwość kontrolowania postępu realizacji przyjętego zlecenia,
• Wzajemne funkcjonowanie umów,
• Warunki umowy.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną konsument-wygrywa.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here