Ustawowy, końcowy termin złożenia ZUS ZSWA za dany rok kalendarzowy to 31 marzec roku następnego, ale obecnie ulega on przesunięciu do 1 kwietnia, ze względu na to, że ostatni dzień marca przypada w niedzielę. Sprawdźmy jak prawidłowo wypełnić formularz ZUS ZSWA, a także jakie okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze pominąć.
ZUS ZSWA czyli „Zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze” jest formularzem, który składa płatnik w celu zgłoszenia okresów pracy, w których ubezpieczony wykonywał prace określone w ustawie z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. z 2018 r. poz. 1924); dalej ustawa pomostowa.
Jakie prace trzeba wykazać w ZUS ZSWA?
Prace w szczególnych warunkach to prace związane z czynnikami ryzyka, które z wiekiem mogą z dużym prawdopodobieństwem spowodować trwałe uszkodzenie zdrowia, wykonywane w szczególnych warunkach środowiska pracy, determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania środków profilaktyki technicznej, organizacyjnej i medycznej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające poziom ich możliwości, ograniczony w wyniku procesu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, w stopniu utrudniającym ich pracę na dotychczasowym stanowisku (m.in. prace: przy przeróbce węgla, przy obsłudze wielkich pieców, nurka, rybaków morskich, na platformach wiertniczych, garbarskie).
Natomiast prace o szczególnym charakterze to prace wymagające szczególnej odpowiedzialności oraz szczególnej sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób, zmniejsza się przed osiągnięciem wieku emerytalnego na skutek pogorszenia sprawności psychofizycznej, związanego z procesem starzenia się (np. prace: pilotów, nawigatorów na statkach morskich, maszynistów, motorniczych tramwajów, ekip ratownictwa, nauczycieli).
ZSWA – kiedy składać wcześniej i w jakiej formie?
Formularz ZUS ZSWA dostarcza danych o pracownikach wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych, i dla których płatnik ma obowiązek prowadzić specjalną ewidencję. Informację za dany rok kalendarzowy składa się do 31 marca roku następnego, jednak są dwie sytuacje, kiedy pracodawca musi złożyć ją wcześniej:
- w razie wystąpienia pracownika z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej – wówczas zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w danym roku kalendarzowym, płatnik składek przekazuje do ZUS w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia wniosku pracownika; jeśli pracodawca dotychczas nie przekazał ZUS ZSWA za poprzedni rok kalendarzowy, w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę musi przekazać do ZUS również ZUS ZSWA za ten miniony rok;
- w przypadku upadłości lub likwidacji płatnika składek – wtedy zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w danym roku kalendarzowym płatnik składek przekazuje do ZUS nie później niż w dniu przekazania dokumentu wyrejestrowania płatnika składek; jeśli upadłość lub likwidacja płatnika składek nastąpiła przed przekazaniem ZUS ZSWA za poprzedni rok kalendarzowy, w dniu przekazania wyrejestrowania płatnik składek przekazuje do ZUS także zgłoszenie za poprzedni rok kalendarzowy.
Sprawdź w artykule:
- Jak należy wypełnić ZUS ZSWA?
- Jakie okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze pominąć?
Izabela Nowacka
Ekonomista, ekspert Portalu FK
Notka prasowa
Dodaj komentarz