Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla / motoroweru?

1
5208
Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla - motoroweru?

Skutery, motocykle i motorowery to bardzo skuteczne formy podróżowania zwłaszcza w przypadku bardziej zakorkowanych miast. Jednak oczywiście decydując się na ich zakup należy pamiętać o konieczności ich ubezpieczenia. Obowiązek ten spoczywa na właścicielach zarówno motorowerów jak i skuterów, motocykli, quadów i wielu innych pojazdów. Warto dowiedzieć się kilku podstawowych informacji na temat ubezpieczenia OC.

Podstawowe informacje na temat ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, które każdy właściciel pojazdu musi posiadać. Nie można z niego zrezygnować czy też pominąć jego zakupu. Do pojazdów mechanicznych zaliczają się także motorowery i motocykle i dla nich również trzeba wykupić ubezpieczenie OC. W porównaniu do ubezpieczenia samochodu ubezpieczenie jednośladu jest bardzo tanie. Dodatkowo możliwe, tak jak w przypadku samochodów jest wykupienie ubezpieczenia AC.

Ile to kosztuje?

Cena ubezpieczenia jednośladów tak samo jak w przypadku ubezpieczenia samochodu zależy od wielu różnych czynników. Najczęstszymi parametrami, które są brane pod uwagę przy określaniu kosztu ubezpieczenia są: wiek i doświadczenie kierowcy, pojemność silnika, miejsce zamieszkania, marka pojazdu czy też jego model. Największe znaczenie ma oczywiście tak samo jak w przypadku samochodów pojemność silnika. Wynika z tego, że w większości przypadków ubezpieczenie motorowerów o pojemności 50 ccm będzie najtańsze, a już ubezpieczenie motocykla o pojemności 125 ccm może być dwukrotnie droższe. Warto wybierać także towarzystwa ubezpieczeniowe, które uznają posiadane zniżki uzbierane podczas korzystania z samochodów osobowych.

Brak OC – Skutki

W przypadku braku posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC grożą nam dość poważne kary. Oczywiście w przypadku jakiejkolwiek szkody przede wszystkim będziemy musieli pokryć koszty wszelkich szkód jakie wyrządziliśmy. Jednak to nie jedyna rzecz jaka nam grozi w przypadku braku posiadania OC. W zależności od tego jak długo nie będziemy posiadali ubezpieczenia OC grożą nam innej wysokości kary. W przypadku gdy jest to mniej niż 3 dni kara wynosi 140 zł, jeśli od 4 do 14 dni kara wynosi 350 zł, jeśli jest to więcej niż 14 dni kara wynosi 700 zł. Nie można zapominać, że pojazd musi być ubezpieczony przez cały rok, a nie tylko sezonowo podczas korzystania z niego.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here