Zakup samochodu elektrycznego lub hybrydowego to spory wydatek, który rekompensują niższe koszty eksploatacji i ułatwienia w przemieszczaniu się zwłaszcza w centrach dużych miast. Główną zaletą tych samochodów jest ich ekologiczna eksploatacja. Sporym wyzwaniem dla firm ubezpieczeniowych było wyliczenie składek, bo zmieniło się wiele parametrów służących do obliczenia kwoty ubezpieczenia. Samochody z napędem elektrycznym cechuje cicha jazda, inne właściwości trakcyjne i wiele udogodnień dla kierowcy. Te cechy pojazdów mają duży wpływ na sposób prowadzenia i bezpieczeństwo jazdy. Pojawił się problem z pojemnością skokową silnika i jej przełożeniem na moc pojazdu. Wzrosło ryzyko szkody i drogiej naprawy. Obecnie wśród eko pojazdów popularniejsze są samochody hybrydowe, będące kompromisem między autami elektrycznymi a spalinowymi. Połączenie napędu spalinowego z elektrycznym zapewni znacznie większą mobilność pojazdu podczas ekologicznej eksploatacji samochodu.
Co wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu z napędem hybrydowym?
Obecnie w Polsce, inaczej niż w wielu krajach Unii Europejskiej nastawionych proekologicznie, nie przysługują zniżki w ubezpieczeniu samochodów hybrydowych. Wysokość składki ubezpieczeniowej odpowiedzialności cywilnej (OC) wyliczana jest analogicznie jak dla samochodów z napędem tradycyjnym. W kalkulacji cenowej ubezpieczyciele biorą pod uwagę informacje o kierowcy jego historii ubezpieczeniowej oraz o zgłaszanym do OC pojeździe jego własnościach trakcyjnych i ich wpływie na możliwość spowodowania kolizji. Na wysokość składki OC samochodu z napędem hybrydowym wpływ ma przede wszystkim wiek i stan cywilny właściciela auta, jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdów oraz bezszkodowa historia OC. Wysokość składki zależy od roku produkcji, marki, modelu, wersji, przebiegu, miejsca parkowania i zabezpieczeń antykradzieżowych ubezpieczanego pojazdu. Każde towarzystwo ma swój sposób wyliczenia ryzyka i wysokości składki ubezpieczenia. Największe różnice w cenach OC, dla doświadczonych kierowców mogą wynosić kilkaset złotych, a w przypadku młodych kierowców nawet kilka tysięcy za porównywalny model samochodu. Różnice w cenach OC są ściśle powiązane z miejscem eksploatacji samochodu i średnią wypadkowością na danym terenie.
Jaki jest koszt ubezpieczenia samochodu hybrydowego w Szczecinie?
Wysokość składki OC w Szczecinie, ze względu na położenie geograficzne, wielkość miasta i wysoką wypadkowość jest znacznie wyższa niż średnia cena OC w całej Polsce. Drożej jest jedynie w Łodzi, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Szczecin należy do miast, w których ilość zdarzeń drogowych jest znaczna, więc plasuje się na 81 pozycji pod względem wypadkowości wśród polskich miastach. Nie znaczy to jednak, że znalezienie polisy OC w korzystnej cenie nie jest możliwe. W ofercie towarzystw ubezpieczeniowych można wyszukać pakiety celowane do określonych grup kierowców znacznie różniące się ceną. W poszukiwaniu korzystnej cenowo polisy OC i innych ubezpieczeń komunikacyjnych mogą pomóc doradcy z Multiagencji Eurofinance Oddział w Szczecinie. Doradzą, jak wybrać spełniającą nasze oczekiwania polisę spośród ofert kilkunastu towarzystw.
Dodaj komentarz