Jak ogrzać dom 70m2?

0
459

Jak ogrzać niewielki dom? Czy jedynym rozwiązaniem jest kocioł na paliwo stałe, gazowe lub na prąd? A może warto skorzystać z alternatywnych źródeł energii, dzięki którym będzie można uzyskać więcej mocy za relatywnie niską cenę? Jedno jest pewne: nadszedł czas, by zmienić filozofię dotyczącą analizy kosztów ogrzewania domu.

Paliwa tradycyjne

W dobie kryzysu energetycznego korzystanie z paliw kopalnych (stałych i gazowych) wydaje się nieefektywne. Trzeba jednak podkreślić, że są one — zwłaszcza w perspektywie krótkoterminowej — dość opłacalne. Ekogroszek był do niedawna bardzo lubiany ze względu na dobre parametry spalania i stosunkowo niewielką cenę. Jego zaletą jest też… odpowiednio skonfigurowany kocioł, który dzięki zastosowaniu sterownika może ograniczyć spalanie opału o nawet 20 procent! Alternatywą dla ekogroszku jest gaz, ale jego cena gwałtownie wzrasta. Trzeba też pamiętać o tym, że wielu Polakom gaz z sieci przesyłowej kojarzy się z ryzykiem wybuchu. To z kolei oznacza, że chcąc ogrzać dom 70m2, warto doposażyć się w zewnętrzną butlę. Najbezpieczniejszym i najczystszym źródłem energii jest prąd elektryczny, ale za to jest on dość kosztowny. Poza tym mało kto chce być (zwłaszcza w kwestii ogrzewania) narażony na skutki zimowego blackoutu energetycznego.

Nowoczesne metody grzewcze

Energię można też pozyskiwać z nowych, ekologicznych źródeł. Jeśli ktoś mieszka w bliskim sąsiedztwie np. strumienia górskiego, może postawić na budowę własnej elektrowni wodnej. Energię elektryczną wygenerują też turbiny wiatrowe i panele fotowoltaiczne, ale te ostatnie w okresie zimowym są raczej mało efektywne. Alternatywą dla tych wszystkich rozwiązań jest pompa ciepła. Fakt, jej koszt budowy jest dość duży, ale w wielu przypadkach zwraca się on już po kilku, maksymalnie kilkunastu latach. Zasada działania pompy ciepła polega na:

  • pobieraniu ciepła z ziemi lub powietrza poprzez parujący roztwór glikolu (czynnik roboczy),

  • sprężaniu gazowego roztworu przez sprężarkę, którą można zasilać np. z układu fotowoltaicznego,

  • skropleniu gazu w skraplaczu i oddaniu ciepła poprzez wymiennik do instalacji grzewczej budynku,

  • przedostaniu się czynnika ponownie do dolnego źródła w celu pobrania energii cieplnej.

Dzięki temu pompa ciepła działa w sposób zautomatyzowany, a jej jedyną, ruchomą częścią jest wspomniana sprężarka i ewentualna pompa, która rozprowadza ciepłą wodę po domowej instalacji.

Na koniec warto dodać, że z pomocą pompy rewersyjnej można nie tylko ogrzać dom 70m2, ale też schłodzić go w okresie letnim.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here