Jak przełamać lęk przed wystąpieniami publicznymi?

1
1926

Wystąpienia publiczne są nieodzownym elementem życia zawodowego wiele osób. Firmowe spotkania, prezentacje na konferencjach branżowych, spotkania z większą grupą klientów – to tylko niektóre sytuacje, w których trzeba zabrać głos. Często od jakości i przejrzystości przemówienia oraz jego mocy perswazyjnej wiele zależy. Dlatego warto spróbować przełamać lęk przed takimi wystąpieniami. Jak to zrobić?

Choć są osoby, które mają naturalny talent do publicznego przemawiania, tej umiejętności można się też nauczyć. Oto kilka elementów, które będą pomocne.

Im lepsze przygotowanie do wystąpienia, tym mniejszy stres

Dobre opracowanie tematu wystąpienia to absolutna podstawa. Gdy wiesz, jaki komunikat chcesz przekazać audytorium – łatwiej jest go wygłosić. Dlatego przemówienie, zwłaszcza naprawdę ważne, warto sobie napisać albo przynajmniej utworzyć jego konspekt w punktach. Przećwiczenie wystąpienia „na sucho” pomoże w praktyce przebrnąć przez wszystkie jego elementy. To da Ci większą pewność siebie.

Wizualizacja

Stres przed wystąpieniami publicznymi bardzo często wynika z obawy przed nieznanym. Co może się stać, gdy prelegent nagle zapomni, co chciał powiedzieć? Przepracuj w głowie wszystkie, nawet najczarniejsze scenariusze. Zastanów się, co zrobić, jeśli ktoś się zaśmieje lub opuści salę. Taka wizualizacja sprawia, że największe obawy przestaną być straszne.

Prawidłowe oddychanie

W stresujących sytuacjach często zdarza się, że prelegentowi wysycha w gardle. To efekt emocji, ale także… złego oddychania, które prowadzi do podrażnień strun głosowych. Dlatego poświęć czas na regularne wykonywanie treningu oddychania – tak, aby powietrze było wyprowadzane z przepony, a nie z krtani.

Ćwiczenie przed lustrem / kamerą

Oglądanie i słuchanie samego siebie może być wyzwaniem. Jeśli jednak przed Tobą ważne wystąpienie – przełam się i spróbuj. Podejdź do siebie analitycznie – oceń swoją mimikę i gestykulację. Jeśli wydadzą Ci się zbyt chaotyczne, postaraj się je stonować. To pomoże Ci zachować większą świadomość w sytuacji publicznej.

Możesz również sięgnąć po wsparcie profesjonalisty, który od podstaw nauczy Cię, jak radzić sobie z wystąpieniami publicznymi. Bardzo wiele firm szkoleniowych oferuje zarówno krótkie, jak i cykliczne szkolenia z wystąpień publicznych, których kilkadziesiąt znajdziesz np. w serwisie ze szkoleniami eventis.pl W ich trakcie poznasz zarówno teorię, jak też od strony praktycznej przećwiczysz swoje wystąpienie. Warto zwrócić uwagę jakich metod szkoleniowych będzie używać prelegent do poprowadzenia zajęć – aktualnie szczególnie popularne są szkolenia z użyciem kamery, a także zajęcia grupowe pozwalające przełamać lęk przed publicznością.

Zanim zdecydujesz się na ofertę danej firmy szkoleniowej porównaj ją z ofertami innych organizatorów. Bardzo często może się okazać, że na rynku dostępne są kursy i warsztaty lepiej dopasowane do twoich potrzeb, a często również w atrakcyjniejszej cenie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here