Jak przeprowadzić poprawną weryfikację warunków w firmie?

0
901
Jak przeprowadzić poprawną weryfikację warunków w firmie

Działania mające na celu określenie problemów związanych z bezpieczeństwem w całości funkcjonowania firmy nazywamy audytem. To sposób na to, by przekonać się nie tylko o tym, jak na co dzień kształtuje się kwestia bezpieczeństwa, ale także jak wdrożyć poprawki które podniosą jakość pracy. Jak go przeprowadzić?

Czym charakteryzuje się audyt?

Warto na początek zdać sobie sprawę, że audyt bezpieczeństwa jest narzędziem normalnym, trywialnym, ale niezwykle potrzebnym w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Wpływa bowiem na działania w szerokim zakresie, w każdym dziale i w każdym aspekcie. Bada stan bezpieczeństwa i wskazuje miejsca, gdzie nie jest ono wystarczająco zadbane. Dzięki temu daje szansę na poprawę i zmiany na lepsze.

Cele audytu bezpieczeństwa

Podstawowym celem wykonywania weryfikacji audytowej jest zbadanie stanu bezpieczeństwa w zakresie organizacji, technologii informacyjnej, teleinformatyki oraz przechowywania dokumentów przedsiębiorstwa. Ma on na celu nie tylko podniesienie świadomości pracowników oraz usprawnienie procesów bezpieczeństwa w firmie, ale także dostosowanie sposobu funkcjonowania do aktualnie obowiązujących przepisów oraz podnieść wiarygodność przedsiębiorstwa na rynku.

Co wykonać w trakcie weryfikacji?

W trakcie wykonywania audytu bezpieczeństwa, najczęściej prezentuje się wyniki jego stanu po analizie pracy przedsiębiorstwa. W skład weryfikacji wchodzą:

  • analiza dokumentów dotyczących organizacji zasad ochrony pod kątem przepisów prawa polskiego i międzynarodowego,
  • analiza środków służących do neutralizacji zagrożeń,
  • klasyfikacja stref bezpieczeństwa z analizą możliwości fizycznych ochrony,
  • analiza zagrożeń – zewnętrznych oraz wewnętrznych – budynku,
  • przygotowanie wykazu potencjalnych zagrożeń.

O kluczowym znaczeniu audytu

Audyt nie jest gotowym rozwiązaniem, ale zawiera szereg wskazówek, jak zmienić codzienne funkcjonowanie firmy. Jest to, z założenia, analiza sytuacji i wskazanie miejsc, które bezsprzecznie muszą zostać poprawione w trosce o stan funkcjonowania firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here