Zarządzanie swoim czasem, a raczej sobą w czasie, jest jedną z bardziej pożądanych umiejętności pracowników, których poszukują pracodawcy. Na rozmowie rekrutacyjnej ciężko jest jednak wybadać, czy mamy do czynienia z osobą rzetelną, wywiązującą się ze swoich obowiązków, czy raczej z osobą, która luźno podchodzi do swoich obowiązków. Jednak już po pierwszych tygodniach pracy, jesteśmy w stanie ocenić umiejętność planowania danego pracownika i na tej podstawie wnioskować o jego efektywności. Wszyscy się zatem powinni zgodzić, że planowanie pracy jest umiejętnością, którą powinniśmy nabyć i dobrze ją opanować. Jak sobie w tym pomóc? Tego dowiecie się, czytając niniejszy artykuł.
Korzystanie z kalendarza
Jednym z najważniejszych usprawnień, które należy wdrożyć do swojego zawodowego życia w celu nauczenia się planowania, jest korzystanie z kalendarza. Skrupulatne zapisywanie rzeczy do zrobienia w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca, czy roku. A następnie wyznaczanie sobie czasu i tak zwanych deadline’ów, w których musimy się zmieścić z osiągnięciem danego celu. Dzięki temu będziemy bardziej uporządkowani i maksymalnie wykorzystamy czas, którego niestety nie da się w żaden sposób wydłużyć.
Na rynku można znaleźć szeroki wybór kalendarzy różnego rodzaju – kalendarze osobiste różnego formatu, kalendarze w formie nakładki na biurko, planery i inne. Decydując się na dany rodzaj kalendarza, pamiętajmy o tym, żeby był on dobrej jakości. Chodzi tu między innymi o jego trwałość, czy grubość kartek. Wysokojakościowa galanteria papiernicza to podstawa, a taką można znaleźć w tym sklepie internetowym: https://offic.pl/1060-galanteria-papiernicza.
Od czego zacząć planowanie?
Jeżeli jesteśmy osobami, które są raczej nieuporządkowane, to raczej ciężko nam sobie wyobrazić planowanie każdego dnia od rana do wieczora. Dlatego zacznijmy od prostych rzeczy, czyli od zaplanowania miesiąca. Możemy na początku wypisać sobie rzeczy, które są dla nas ważne i które chcielibyśmy w tym miesiącu skończyć, Następnie wypiszmy mniejsze czynności niezbędne do osiągnięcia tych celów. Później ustalmy sobie deadline’y, najlepiej dopiszmy obok nich czas, który jest nam niezbędny do wykonania danego zadania. Następnie wystarczy się trzymać danego planu.
Gdy wejdzie nam w krew planowanie miesiąca, zacznijmy planować tygodnie, a nim się obejrzymy, będziemy również planować pojedyncze dni. Dlaczego? Bo w trakcie 24-godzin będziemy w stanie zrobić więcej niż zwykle.
Realizm
Bardzo ważny w trakcie planowania jest realizm. Czyli wyznaczanie celów, które jesteśmy w stanie osiągnąć, nie takich, które chcielibyśmy osiągnąć, gdybyśmy byli robotami. Musimy uwzględniać również czas na odpoczynek, czy na życie rodzinne. Jeżeli weźmiemy zbyt wiele na siebie, nie będziemy w stanie wypełnić wyznaczonych sobie celów, a to prowadzi do obniżenia samooceny, a w konsekwencji do spadku motywacji. Czasami może również być tak, że mimo wszystko uda nam się osiągnąć nierealistyczne cele, ale stanie to się z wielkim uszczerbkiem na naszym zdrowiu fizycznym i psychicznym, a dodatkowo mogą ucierpieć na tym relacje z naszymi najbliższymi.
Planowanie swojego czasu jest bardzo ważną umiejętnością, która poniekąd jest dobrym wskaźnikiem, na którego podstawie możemy przewidywać o efektywności danego człowieka. Jest sposobem na szybsze osiągnięcie celów oraz pełni funkcję motywacyjną. Do zarządzania sobą w czasie będzie nam niezbędny kalendarz, w którym będziemy mogli zapisywać wszystkie nasze cele. Taka forma notatek będzie nam niezwykle pomocna. Oprócz tego musimy pamiętać o tym, jak ważne jest realistyczne wyznaczanie sobie zadań.
Dodaj komentarz