Jak wybrać odpowiednią drukarkę paragonową?

0
1074

Wybór właściwiej drukarki paragonowej to niełatwe zadanie. Rynek z każdym rokiem oferuje coraz nowsze technologie i serie produktów. Żeby wybrać właściwy model, należy poznać przynajmniej kilka kluczowych paramentów charakteryzujących te urządzenia. Tylko dzięki ocenie ich, można dowiedzieć się czy drukarka paragonowa będzie funkcjonalna i praktyczna dla danego biznesu.

Czym jest drukarka paragonowa?

Drukarka paragonowa, zwana również bonową, POS-ową lub bonownikiem, jest urządzeniem drukującym, służącym do sporządzania krótkich wydruków, zarówno dla usprawnienia procesów wewnątrz firmy, jak i dla jej klientów. Jest to uprzedzenie niefiskalne. Oznacza to, że nie posiada wbudowanych podzespołów odpowiadających za pamięć fiskalną. Drukarki paragonowe stanowią istotne wsparcie biznesu przyspieszając realizację procesów oraz zamówień, ostatecznie wpływając na poziom zadowolenia klienta.

Drukarki do paragonów – gdzie są stosowane?

Urządzenia te zgodnie z nazewnictwem, mogą być używane do drukowania paragonów, ale również różnego rodzaju pokwitowań, bonów i voucherów, tekstów reklamowych. Urządzenia znalazły zastosowanie min. na płatnych parkingach, gdzie przy ich pomocy drukowane są bilety postojowe oraz rachunki.

Szczególne miejsce znajdują drukarki paragonowe w lokalach gastronomicznych oraz punktach usługowych. Sprzężone z programem kasowym, drukują zamówienie kelnerskie na stanowiskach przygotowawczych (kuchnia, bar). To znaczenie przyspiesza cały proces obsługi i minimalizuje ryzyko pomyłek w zamówieniach.

W sferze usługowej, drukarki sprawdzają się jako bilety w kinach, teatrach, aquaparkach i wielu innych.

Czy różni się drukarka bonowa od biurowej?

Między drukarką służącą do wydruku paragonów a standardową, stosowaną w biurach czy domach, jest istotna różnica. Sprzęty te różnią się przede wszystkim rozmiarem – drukarki bonowe są o wiele mniejsze od tych tradycyjnych. Ważne jest również przeznaczenie, drukarki paragonowe to produkt specjalistyczny, zaprogramowany na konkretny rodzaj pracy. Nie znajdą zastosowania w codziennych pracach biurowych. Dużym ograniczeniem jest tu również rodzaj i rozmiar papieru – niemożliwe jest sporządzanie wydruków na papierze A4. Drukarki termiczne bonowe pracują cicho i szybko oraz są wydajne i oszczędne w eksploatacji. Wpływa to na ich przewagę, jeśli porównać do drogich urządzeń biurowych. Kluczem jest ich funkcjonalność – podłączone do systemu komputerowego, służyć mogą jedynie w dedykowanych celach.

Drukarki paragonowe – czym się kierować przy zakupie?

Oferowane na rynku drukarki różnią się przeznaczeniem i budową. Wybierając, należy kierować się względami praktycznymi oraz miejscem, w którym będą one zainstalowane. Dostępne są bowiem drukarki przeznaczone do zabudowy jak i wolnostojące, mobilne lub podpinane kablem USB. Wybrać więc należy urządzenie adekwatne do danego środowiska pracy. Poniżej wskazano kilka kluczowych parametrów, którymi można sugerować się wybierając sprzęt.

Rodzaje drukarek – technika wydruku

Ze względu na metodę druku, drukarki paragonowe można podzielić na dwie kategorie:

– drukarki termiczne stanowią około 90% stosowanych w przedsiębiorstwach, wszystkich drukarek paragonowych. W urządzeniach tego typu, standardowo wydruk jest możliwy tyko i wyłącznie na specjalnego rodzaju papierze. Papier, najczęściej na rolce, jest powleczony substancją termoaktywną, utleniająca się pod wpływem ciepła. To dzięki tej właściwości możliwe jest powstawanie zapisu. Umieszczona w drukarce nieruchoma głowica przy pomocy grzałek, wypala na przesuwającym się papierze ślady, tworząc pożądany wydruk. Drukarka nie korzysta z tuszu ani tonera, jedynym kosztem jest zakup kolejnej rolki papieru. Niski koszt eksploatacji i wydruku jest niewątpliwą zaletą drukarek termicznych. Niestety, wytworzone paragony są nietrwałe i mają charakter jednorazowy. Ze względu na dużą wrażliwość na wyższe temperatury, drukarek tych nie należy instalować w pobliżu źródeł ciepła, np. przy piecu kuchennym.

– drukarki igłowe są nieco bardziej głośne i wolniej drukują. Wydruk następuje na skutek pracy głowicy z igłami, która to utrwala wydruk dzięki zastosowaniu kasety barwiącej. W tej technologii drukowania, to właśnie kaseta barwiąca i rolki papieru (zwykłego) są materiałami które należy wymieniać. Paragony powstałe przy tej metodzie są trwałe – można je odczytać nawet po kilku latach.

Format papieru – szerokość wydruku

To kolejny parament, który charakteryzuje drukarki. Na rynku, oferowane urządzenie drukujące w kilku formatach, min.:

– 57mm – dla urządzeń przy tych parametrach, stosowana jest typowa rolka termiczna, często spotykana w przypadku terminali kart płatniczych. Co istotne: pole wydruku jest dość małe i może stanowić ograniczenie w niektórych przypadkach

-76 mm – typowa szerokość druku dla drukarek igłowych

– 80 mm – popularny format dla paragonów niefiskalnych. Spotykany często w bankomatach lub kasach samoobsługowych w marketach

– powyżej 80 mmm – rzadziej stosowany format, przy szczególnych wymaganiach danego biznesu.

Dodatkowe atrybuty i parametry urządzeń

Mowa tu o dodatkowych funkcjonalnościach, które wpływają na wygodę obsługi. Do często spotykanych należą:

– automatyczny obcinacz papieru – dzięki wbudowanej gilotynie, wydruki wyglądają estetycznie. Precyzyjnie odcięte z rolki są gotowe do odbioru

– wbudowany głośnik – sygnalizuje wydrukowanie kolejnego bonu

– możliwość zamontowania w pionie, np. na ścianie. Dzięki takiej możliwości oszczędza się miejsce oraz minimalizuje ryzyko zniszczenia sprzętu

– funkcja druku kodów kreskowych – przydatna, gdy paragon pełni funkcję biletu obsługiwanego przez czytniki

– szybkość druku – określana w mm na sekundę, w zależności od modelu dochodzi nawet do 300 mm/sek.

Złącza komunikacyjne

W celu podłączenia drukarki do urządzeń zewnętrznych, wykorzystywane są różne interfejsy: USB, interfejs szeregowy RS-232, Bluetooth, Wi-Fi.

Jeśli chodzi o drukarki paragonowe cena często stanowi kryterium wyboru. Zakup jej powinna jednak przede wszystkim poprzedzać analiza potrzeb oraz porównanie licznych propozycji dostępnych na rynku.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Mico, która posiada w swoim asortymencie bogaty wybór drukarek paragonowych – https://mico.pl/kategoria-produktu/drukarki-fiskalne/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here