Jak wygląda zamawianie podpisu elektronicznego? Kto i gdzie może odebrać zamówiony zestaw z wybranym certyfikatem?

0
535

Rosnąca popularność podpisu elektronicznego Szafir, którego dostawcą jest KIR, sprawiła, że coraz więcej osób, które wcześniej jedynie słyszały o podobnym rozwiązaniu, rozważa obecnie jego zakup. Nie wszyscy jednak wiedzą, gdzie i w jaki sposób można to zrobić oraz co będzie potrzebne do zrealizowania zamówienia. Poniżej znajduje się krótki poradnik, przygotowany z myślą o przyszłych użytkownikach e-podpisu.

Co należy zrobić, aby uzyskać kwalifikowany podpis elektroniczny?

Postanowiłeś sprawić sobie własny podpis elektroniczny? To bardzo dobra decyzja! Bez względu na to, czym się zajmujesz, e-podpis z pewnością przyda Ci się wielokrotnie, czy to w kontaktach z klientami, czy z jednostkami administracji publicznej. Bezpieczny podpis elektroniczny Szafir stworzony przez KIR – hub technologiczny o kluczowej roli dla sektora bankowego – zdobędziesz w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że wejdziesz na stronę sklepu internetowego – www.szafir.kir.com.pl i wybierzesz odpowiadający Twoim potrzebom zestaw. W ofercie znajdziesz:

 • zestawy z certyfikatem kwalifikowanym
 • zestawy z certyfikatem niekwalifikowanym
 • odnowienie certyfikatów
 • certyfikat mSzafir z długim terminem ważności
 • certyfikat mSzafir do podpisu jednorazowego
 • znakowanie czasem – abonament
 • zestawy kwalifikowane pieczęci elektronicznej
 • certyfikaty SSL
 • kwalifikowany certyfikat witryn internetowych

Podczas zamawiania podpisu elektronicznego Szafir skonfigurujesz własny e-podpis – wybierzesz m.in. okres ważności i rodzaj certyfikatu (kwalifikowany lub niekwalifikowany) oraz zdecydujesz, z jakiego modelu czytnika chcesz korzystać.  

Pamiętaj, że możesz także wybrać podpis elektroniczny w chmurze mSzafir, który nie wymaga posiadania ani korzystania z czytnika i karty – wtedy cały proces zakupu i otrzymania podpisu zrealizujesz zdalnie.

Jak wygląda zamawianie e-podpisu z wybranym certyfikatem?

Po tym, jak już wypełnisz swoje nowe zamówienie na podpis elektroniczny Szafir, otrzymasz dostęp do dwóch dokumentów, które należy pobrać. Będą to:

 • umowa – obowiązuje jedynie te osoby, które zamówienie na e-podpis składają po raz pierwszy,
 • zamówienie.

Oba dokumenty należy pobrać i podpisać (podpis osoby upoważnionej), a następnie wysłać na adres oddziału KIR. Wysłanie tych dokumentów w formie elektronicznej możliwe jest jedynie w przypadku, w którym będziesz mógł je podpisać posiadanym już kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W każdym innym razie wyślij je w wersji papierowej.

Podczas składania podpisu pod dokumentami należy pamiętać o tym, że dane podpisującej je, upoważnionej osoby powinny znajdować się w KRS lub w Centrali Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W innym przypadku należy dołączyć do składanych dokumentów odpowiednie pełnomocnictwa, które potwierdzą uprawnienie osoby upoważnionej do reprezentowania podmiotu zamawiającego podpis elektroniczny Szafir.

Gdzie i jak możesz odebrać zamówiony podpis elektroniczny?

Informację o tym, gdzie i kiedy będziesz mógł odebrać swój nowy zestaw do bezpiecznego podpisu elektronicznego, otrzymasz na swój adres e-mail, niezwłocznie po tym, gdy do KIR dotrą przesłane przez Ciebie dokumenty. Miejscem odbioru będzie ta placówka KIR, którą wskazałeś w zamówieniu – może być to oddział KIR lub siedziba jednego z autoryzowanych partnerów instytucji.

Pamiętaj również o tym, że zamówiony zestaw wraz z certyfikatem może odebrać jedynie użytkownik podpisu, czyli ta osoba, której dane wpisano do tego certyfikatu. Jeśli dotyczy to Ciebie, musisz to zrobić osobiście. Ogromnym plusem tego typu środków bezpieczeństwa jest pewność, że nikt inny nie otrzyma Twojego zestawu. Zabierz ze sobą ważny dokument tożsamości, najlepiej z numerem PESEL – przyda się w przypadku odbioru zestawu z certyfikatem kwalifikowanym, do którego Twój PESEL miał być wpisany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here