Zakup nowego mieszkania w świeżo powstałej nieruchomości wiąże się najczęściej z wykończeniem wnętrza. Deweloper przygotowuje lokal do określonego standardu, który wymaga w kolejnym etapie dopasowania do własnych oczekiwań i przeprowadzenia prac. Jaki zakres ma remont w nowo budowanej nieruchomości i komu warto zlecić te prace?
Czym jest stan deweloperski mieszkania?
Zwykle deweloper sprzedaje lokale mieszkalne w stanie, który umożliwia dostosowanie przestrzeni do własnych oczekiwań. Chodzi o stan deweloperski, który można określić jako stan surowy zamknięty. Nieruchomość ma:
- zainstalowaną stolarkę drzwiową i okienną;
- wszystkie instalacje łącznie z ogrzewaniem;
- przyłącza mediów;
- wylewki podłogowe pod realizację wykończenia posadzki;
- ściany działowe.
W takim przypadku obsługa techniczna nieruchomości skupia się na doprowadzeniu lokalu do stanu pod klucz. To pozwala inwestorowi wprowadzić się do nowego mieszkania bez dodatkowych prac budowlanych.
Kto może wykonywać prace budowlane w mieszkaniu ze stanem deweloperskim?
Decyzja o wyborze firmy wykończeniowej należy do inwestora. Zlecenie prac budowlanych może zostać przekazane deweloperowi, który poza stanem surowym zamkniętym przeprowadzi dodatkowe prace, by lokal był gotowy do zamieszkania. To wygodne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które nie chcą przesadnie ingerować w prace remontowe. Interesuje ich jednak wejście do gotowego lokalu mieszkalnego.
Druga opcja to skorzystanie z usług zewnętrznej firmy budowlanej. Istnieją podmioty przyjmujące zlecenia budowlane od inwestorów właśnie na doprowadzenie nieruchomości do stanu pod klucz. W tej sytuacji masz większy wpływ na jakość przeprowadzanych prac, wybór materiałów remontowych, układ wnętrza i wykończenie. Z jednej strony nadal nie musisz martwić się o detale, z drugiej jednak masz większy wpływ na realizację projektu.
Ostatnia opcja to samodzielne wykonywanie wszystkich prac. Pozwala na największe oszczędności, zapewnia wpływ na każdy detal, ale zajmuje najwięcej czasu. Wybór oczywiście należy do inwestora.
Jakie roboty są wykonywane podczas prac budowlanych w nowym lokalu?
Mówiąc najkrócej, należy wykonać wszystko, by lokal nadawał się do zamieszkania. Obsługa inwestycji budowlanych w takim przypadku dokonuje następujących prac:
- Wykończenie podłóg rozpoczynając od wylewek samopoziomujących po ostateczny montaż posadzki (panele podłogowe, parkiet, płytki).
- Malowanie ścian i sufitów, montaż tapet lub innych elementów wykończeniowych na powierzchnie ścian.
- Instalacja armatury łazienkowej, kuchennej oraz stolarki wewnętrznej.
- Montaż oświetlenia.
- Generalne sprzątanie i oddanie inwestycji.
Jak obliczyć koszt prac budowlanych w nowym lokalu?
Istnieją dwa sposoby określenia wszystkich kosztów związanych z doprowadzeniem lokalu do stanu pod klucz. Pierwszy z nich to wyliczenie należności za wszystkie poszczególne prace, które należy wykonać. Ma to zastosowanie, gdy samodzielnie realizujesz niektóre z nich, a do specjalistycznych robót zatrudniasz ekipę budowlaną. Wtedy możesz policzyć koszt za m2 układania płytek, malowania, czy przygotowania zabudowy kuchennej.
Z drugiej strony są firmy, które przeprowadzają kompleksową obsługę inwestycji budowlanych. Nie określają stawki za poszczególne prace, ale za m2 w przypadku wykończenia całego lokalu. Zwykle koszt stanu pod klucz od poziomu deweloperskiego wynosi co najmniej 1000-1500 zł/m2. Dużo zależy od renomy firmy, zastosowanych materiałów i projektu. Takie zlecenia dla firm budowlanych pomagają zaoszczędzić na czasie, bo realizacja prac przebiega bez przestojów i zdecydowanie płynniej niż przy zatrudnianiu kolejnych specjalistów od danej części.
Wybierz renomowanych specjalistów od prac budowlanych
Zamiast samodzielnie rozpoczynać prace, skorzystaj z pomocy doświadczonej i wyspecjalizowanej ekipy budowlanej. Zaoszczędzisz w ten sposób czas oraz nerwy. Wsparcie renomowanej firmy pozwoli Ci ze spokojem śledzić postęp prac i wejść do lokalu mieszkalnego, przygotowanego zgodnie z oczekiwaniami. Życzymy udanej inwestycji!
Dodaj komentarz