Jak załatwić i podłączyć prąd budowlany?

0
3906

By prace budowlane mogły być prowadzone, potrzebna jest energia elektryczna. Skąd wziąć prąd budowlany? Jak go załatwić i czym właściwie jest? Podpowiadamy.

Prąd budowlany pozwala na korzystanie z energii elektrycznej w trakcie prowadzenia prac budowlano-montażowych – przy budowie domu czy innego budynku. To oddzielna taryfa energii elektrycznej i warto mieć na uwadze, że zasilanie budowy prądem w ramach taryfy przeznaczonej dla gospodarstw domowych jest zabronione.

Jak załatwić prąd budowlany?

Aby zapewnić sobie prąd budowlany (zobacz: https://poprostuenergia.pl/budujemy-dom/), należy zawrzeć z zakładem energetycznym umowę o jego dostawę. Byśmy mogli to zrobić, musimy przedstawić tytuł prawny, jaki posiadamy do nieruchomości oraz aktualne warunki przyłączeniowe. Oczywiście, jak do każdej umowy, potrzebny będzie również dokument tożsamości.

Warto mieć świadomość istnienia kilku taryf prądu budowlanego. Najpopularniejsza i zwykle najbardziej korzystna jest taryfa C11, w której cena prądu jest taka sama przez całą dobę. Jeśli jednak możemy określić, w jakich godzinach będzie prowadzona większość prac, może się okazać, że bardziej korzystne dla nas będą taryfy:

  • C12a – taryfa dwustrefowa, w której ceny za 1kW są niższe w godzinach pozaszczytowych
  • C12b – taryfa dwustrefowa z ceną za 1kW niższą w godzinach nocnych

Prąd budowlany nie zawsze będzie bardziej opłacał się w którejś z taryf dwustrefowych – stąd też największa popularność taryfy C11. Jeśli jednak mamy pewność, że przynajmniej niemal połowę całego zużycia prądu wykorzystamy w godzinach, w których stawka za 1 kW będzie niższa, wówczas taryfa dwustrefowa może się faktycznie opłacić.

Jak podłączyć prąd budowlany?

Są dwa sposoby podłączenia prądu budowlanego, by docierał on na teren budowy. Pierwszą opcją jest skorzystanie z przyłącza tymczasowego. Przy zasilaniu z niego, automatycznie będziemy rozliczani zgodnie z taryfą dla prądu budowlanego. Oznacza to też dla nas, że gdy budowa dobiegnie końca, konieczne będzie przyłączenie się do sieci energetycznej.

Korzystanie z prądu zwykłego pobieranego z przyłącza w czasie budowy, choć technicznie rzecz biorąc jest możliwe, to jest to nielegalne i grozi wysokimi karami pieniężnymi. W trakcie budowy musimy korzystać z prądu budowlanego. Po zakończeniu i odbiorze budowy zmienimy go na zwykły, przedstawiając zakładowi energetycznemu niezbędne dokumenty: zezwolenie na użytkowanie budynku, które wystawia stosowny organ Starostwa Powiatowego oraz zawiadomienie (potwierdzone przez Starostwo Powiatowe) o zakończeniu budowy (częściowym lub całkowitym). Warto zrobić to jak najszybciej, by zaoszczędzić – prąd budowlany jest bowiem droższy od zwykłego. Poza tym zmiana prądu budowlanego na zwykły, gdy budowa została zakończona i oficjalnie odebrana, jest naszym obowiązkiem.

Różnicą między prądem budowlanym a zwykłym, jest przede wszystkim cena oraz to, że tego pierwszego zużywa się zdecydowanie więcej. Samo załatwienie prądu budowlanego, a potem zmienienie go na zwykły, nie jest jednak trudnym procesem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here