Jak zmieniły się stawki OC na przestrzeni ostatniego roku?

0
1087

Pod koniec 2018 roku wielu kierowców i specjalistów od rynku ubezpieczeń obawiało się wyższych składek za OC w roku 2019. Wszystko przez zapowiadane zmiany w prawie. Czy obawy okazały się słuszne?

Składki OC w 2019. Obawy z początku roku

Średnie ceny za ubezpieczenie OC w Polsce od kilku lat systematycznie spadały. W 2019 roku kierowcy obawiali się zmiany tego trendu. We wrześniu 2018 przyjęto bowiem zmiany w ustawie o OC z 2003 roku dotyczące wysokości sum gwarancyjnych. Dotychczas wynosiły one równowartość 5 mln euro i 1 mln w przypadku odpowiednio szkód na osobach i szkód na mieniu. Od 1 stycznia 2019 obie sumy gwarancyjne wzrosły do 5,21 oraz 1,05 milionów euro. Niektórzy specjaliści przewidywali, że zmiany przyczyniają się do wzrostu składek OC, zwłaszcza że te systematycznie spadały, a ubezpieczyciele od kilku lat przeznaczali wyższe kwoty na odszkodowania.

Składki OC wbrew obawom coraz niższe

Na szczęście prognozy nie sprawdziły się. Już początek roku przyniósł delikatną obniżkę składek. Cena ubezpieczenia OC w pierwszym kwartale 2019 roku wynosiła średnio 692 złote, co oznacza, że względem analogicznego okresu w roku poprzednim spadła o kilka procent. Prawdopodobnie wzrost sum gwarancyjnych nie przełożył się na podwyższenie kosztów ubezpieczeń przez towarzystwa. Być może ubezpieczyciele odnotowali mniejszą liczbę wypadków drogowych 2019 roku.

Warto zauważyć, że ceny ubezpieczeń OC w 2019 roku są silnie zróżnicowane regionalnie. Tradycyjnie najwyższe składki uiszczają mieszkańcy województwa pomorskiego, dolnośląskiego oraz mazowieckiego, chociaż za taki stan rzeczy odpowiada przede wszystkim sytuacja w największych ośrodkach miejskich. Mieszkańcy Wrocławia płacili za ubezpieczenie OC średnio 960 zł. Jednak ubezpieczając auto na Podkarpaciu czy w województwie świętokrzyskim możemy liczyć na cenę nawet o jedną trzecią niższą.

Tanie OC niezależnie od rynkowych trendów? To możliwe!

Trendy panujące na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych pomagają potencjalnym klientom towarzystw ubezpieczeniowych zorientować się, z jakim wydatkiem muszą się liczyć obowiązkowo ubezpieczając swoje pojazdy. Warto jednak zaznaczyć, że towarzystwa ubezpieczeniowe działające na polskim rynku silnie ze sobą konkurują. Nawet gdyby ceny polis OC w 2019 roku zaczęły w kolejnych miesiącach nieoczekiwanie wzrastać, nie oznacza to, że klienci nie mają szansy na znalezienie bardzo korzystnej cenowo oferty. Najważniejsze, by porównać jak najwięcej polis i spośród nich wybrać najtańszą lub wzbogaconą o dodatkowe usługi, na przykład pakiet NNW czy ubezpieczenie opon.

Polisy OC w 2019 roku najlepiej szukać online korzystając z kalkulatora ubezpieczeń, który znajdziemy między innymi pod tym adresem:

https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/

Zakup polisy przez internet zazwyczaj przekłada się na nieco niższą cenę, a dodatkowo możemy tego dokonać wygodnie, bez wychodzenia z domu. Jeśli dodatkowo rozważamy wykupienie polisy AC, najlepiej skorzystać z pakietu oferowanego przez ubezpieczyciela, by w sumie zapłacić mniej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here