Jaki alkomat wybrać?

0
1549
Jaki alkomat wybrac

Na rynku znajdziemy ogromny wybór alkomatów, dzięki czemu każdy może znaleźć model odpowiedni dla siebie. Wbrew pozorom zakup wysokojakościowego urządzenia nie musi być drogi. Unikajmy produktów, które znajdują się w supermarketach, czy też nas stacjach benzynowych. Jedynym ich atutem jest cena – są tanie, jednak cechują się bardzo niską skutecznością pomiaru. O wiele rozsądniej jest zakupić certyfikowany alkomat, który niezawodnie posłuży przez kilka sezonów.

Czym kierować się podczas wyboru?

Wybierając alkomat należy przede wszystkim określić, do jakich celów będzie on wykorzystywany. Jeśli potrzebujemy urządzenia do sprawdzenia trzeźwości po imprezach okolicznościowych, to wybór będzie o wiele łatwiejszy. W przypadku, gdy poszukujemy modelu bardziej zaawansowanego (np. do sprawdzania trzeźwości pracowników firmy), to musimy dokładnie przeanalizować parametry pracy:

  • Częstotliwość kalibracji – informuje nas o tym, jak często alkomat musi być regulowany. Bezpośrednio wpływa na to ilość wykonanych pomiarów.
  • Tryb pracy – w tym przypadku mamy do dyspozycji modele aktywne i pasywne. Alkomaty aktywne wymagają bezpośredniego kontaktu. Pasywne dokonują pomiaru z odległości (po przybliżeniu do ust).
  • Zakres pomiaru – najtańsze urządzenia nie wskazują dokładnej ilości promili w krwi. Standardowe modele dokonują pomiaru do mniej więcej 2 promili, a zaawansowane nawet do 6 promili.
  • Obudowa i wyświetlacz – ekran powinien być czytelny, tak aby odczytanie wyniku było bezproblemowe. Mała i solidna obudowa sprawi, że urządzenie możemy zabrać ze sobą w podróż.

Rodzaje alkomatów

Alkomaty możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje.

  • Alkomaty półprzewodnikowe – są najtańsze, a jednocześnie najsłabsze. W tym przypadku należy liczyć się z koniecznością szybkiej wymiany urządzenia na nowe.
  • Alkomaty elektrochemiczne – wyposażone są w bardzo czuły sensor elektrochemiczny. Są to urządzenia precyzyjne, które posłużą przez kilka lat. Wymagają systematycznej kalibracji. Godne polecenia modele to m.in. PRO X-5, AL 8000.
  • Alkomaty spektrometryczne – wykorzystywane są np. przez policję, czy też inne służby bezpieczeństwa. Działają dzięki podczerwieni. Minusem jest wysoka cena zakupu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here