Jakie roboty budowlane nie wymagają pozwolenia na budowę?

W przypadku poważniejszych prac budowlanych nie zawsze wiadomo, czy wymagają one zgłoszenia lub nawet uzyskania pozwolenia na budowę. Zanim zdecydujemy się na remont lub wznoszenia nowego obiektu na działce, zapoznajmy się z obowiązującymi w tym zakresie przepisami budowlanymi. Zmieniły się one w ciągu ostatnich kilku lat.

Gdzie sprawdzić, jakie prace nie wymagają pozwolenia?

O tym, jakie prace budowlane wymagają zgłoszenia lub nawet uzyskania pozwolenia na budowę, określa art. 29 ust. 1 i ust. 2 ustawy Prawo budowlane. Przepisy prawa są dość zawiłe i wymagają interpretacji. Na szczęście od pewnego czasu funkcjonuje rządowa strona Biznes.gov.pl, na której można znaleźć dział z dokonanymi już wyliczeniami obiektów, które można stawiać na działce bez posiadania zezwolenia. Z pewnością takie wyliczenie może nam znacznie ułatwić życie i zapobiegać nieporozumieniom.

Kiedy nie potrzebujemy pozwolenia na budowę?

Brak konieczności posiadania pozwolenia dotyczy wielu sytuacji, z którymi możemy spotkać się na co dzień. Spokojnie możemy poprowadzić część prac budowlanych, bez obaw o łamanie prawa. Do prac, które nie wymagają zgłoszenia i pozwolenia należą:

  • Wznoszenie altanki o powierzchni nieprzekraczającej 35m2
    Budowa miejsc postrojowych lub parkingowych dla maksymalnie 10 osob.
  • Budowa lub przebudowa ogrodzeń do 2,20 metra
  • Docieplenie budynków o wysokości maksymalnej 12 metrów
  • Montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych,
  • Docieplenia budynków do 12 metrów

    Powyżej wymieniono tylko kilka sytuacji, w których pozwolenie na budowę nie jest wymagane. Zalicza się do nich również proste prace budowlane i remontowe, które nie wymagają użycia ciężkiego sprzętu.

    Budowa i brak zgłoszenia

    Samowolka budowlana nie zawsze jest opłacalna. Może pomóc w uniknięciu formalności, jednak w przypadku odkrycia nieprawidłowości musimy liczyć się z konsekwencjami. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego podejmie postępowanie zmierzające do legalizacji naszego przedsięwzięcia, przy czym rozbiórka wzniesionego obiektu należy do rzadkości. Prawo budowlane jest skomplikowane, ale jego przestrzeganie gwarantuje spokojny remont lub budowę.

Dodaj komentarz