Jakie usługi obejmuje doradztwo biznesowe?

0
769

Stale zmieniające się warunki gospodarcze i przepisy oraz duża konkurencja to tylko nieliczne z przeszkód, które stają na drodze rozwoju biznesu. Radzenie sobie z nimi wymaga eksperckiej wiedzy i lat doświadczenia, które nie każdy przedsiębiorca posiada. Odpowiedzią na te problemy jest doradztwo biznesowe. Dowiedz się, czym jest oraz jakie usługi obejmuje.

Co to jest doradztwo biznesowe?

Doradztwo biznesowe w najprostszym ujęciu oznacza udzielanie fachowych porad w kwestii prowadzenia przedsiębiorstwa. Bywa nazywane także konsultingiem. Konsultanci, czy też doradcy, podejmują współpracę z firmami potrzebującymi pomocy i służą im swoim know-how, czyli wiedzą i doświadczeniem zdobytym w poprzednich projektach. Takie partnerstwo ma zawsze na celu przyniesienie określonych korzyści ekonomicznych, gdzie może to być zarówno zwiększenie zysków, jak i zmniejszenie strat. 

Co obejmuje doradztwo biznesowe?

Procesy biznesowe w firmach, nawet tych małych, często są bardzo złożone. Z tego względu konsultanci specjalizują się zazwyczaj w jednej dziedzinie i w jej zakresie udzielają porad. Jakie sektory biznesu obejmuje doradztwo biznesowe?

  • Zarządzanie operacyjne – obejmuje optymalizację różnorodnych procesów, między innymi tych dotyczących produkcji, łańcucha dostaw, handlu, obsługi klienta i zabezpieczeń.
  • Transformacja cyfrowa – czyli robotyzacja i automatyzacja, które pozwalają na zwiększenie wydajności i wdrożenie w struktury firmy nowych technologii.
  • Zarządzanie zasobami ludzkimi – każda firma składa się przede wszystkim z ludzi, warto więc dbać o szkolenia, odpowiednią motywację, efektywny feedback, sprawne procesy rekrutacji i wykwalifikowanych liderów.
  • Sprzedaż i marketing – doradcy marketingowi tworzą rozpoznawalne brandy, pomagają wprowadzać nowe produkty i usługi na rynek i budują świadomość marki wśród potencjalnych klientów i partnerów.
  • Zarządzanie strategiczne – to planowanie długofalowych kierunków rozwoju, w tym prognozowanie zmian na rynku i potrzeb nowych klientów. Obejmuje restrukturyzację, ekspansję, synergię, inwestycje, fuzje i wiele innych procesów. 
  • Finanse – eksperci w tej dziedzinie zajmują się optymalizacją podatkową, controllingiem, pozyskiwaniem kapitału i utrzymywaniem płynności finansowej. 

Jak widać, doradztwo biznesowe może być odpowiedzią na wiele wyzwań stających na drodze zarówno dużych, jak i małych firm. Wysoka specjalizacja konsultantów może być gwarancją minimalizacji ryzyka, z tego względu warto wybierać doradców posiadających doświadczenie w konkretnej dziedzinie.

Gdzie znaleźć dobrego doradcę biznesowego?

Usługi doradztwa finansowego oferują zarówno duże, międzynarodowe korporacje jak i indywidualni konsultanci. Żeby współpraca przebiegła pomyślnie, należy zadbać o to, aby specjalista dobrze znał specyfikę danej branży i posiadał odpowiednie kompetencje. Jednak spotkania czy korespondencja z wieloma kandydatami może być czasochłonna i uciążliwa. Odpowiedzią na ten problem jest portal Redegate, czyli baza wysoce wyspecjalizowanych doradców. Stoją za nią osoby biegłe w świecie biznesu, które ręcznie dokonują selekcji konsultantów, aby dobrać najlepszych do danej branży. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here