Kredyt samochodowy – jakich zabezpieczeń wymaga bank?

0
576

Planujesz kupno samochodu, ale nie masz pieniędzy na sfinansowanie zakupu? Niezbędne środki uzyskasz na kilka różnych sposobów. Polecaną i korzystną metodą jest kredyt samochodowy. Dowiedz się, w jaki sposób możesz go otrzymać i jakich zabezpieczeń wymaga od wnioskodawcy bank.

Kredyt samochodowy w banku – specyfikacja i wymagania

Kredyt samochodowy to rodzaj finansowania przeznaczony na zakup pojazdu. Jest udzielany przez bank albo inną upoważnioną do tego instytucję. Za pieniądze pozyskane z kredytu możesz zakupić nowy lub używany samochód osobowy, dostawczy lub ciężarowy. Kredyt ten zazwyczaj jest korzystniejszy niż gotówkowy. Dotyczy zakupu aut z salonu, komisów lub od osób prywatnych. Wybrane banki pozwalają także na nabycie pojazdu sprowadzonego z zagranicy.

Każdy bank indywidualnie określa, jakie samochody można zakupić z pomocą kredytu. Niektóre instytucje finansowe nie wspierają nabycia aut powyżej określonego wieku, zazwyczaj górna jego granica wynosi 8-10 lat. Jeśli interesuje Cię samochód z takiego rocznika, może być Ci trudno znaleźć kredytodawcę oferującego atrakcyjną ofertę.

Zabezpieczenia wymagane przez bank

Kredyty samochodowe udzielane przez banki charakteryzują się zazwyczaj mniejszym oprocentowaniem niż kredyty gotówkowe na inne cele. Wynika to z faktu, że udzielany kredyt jest przeznaczony na ściśle określony cel. Banki wymagają jednak od wnioskodawcy zabezpieczeń. Są one różne w zależności od indywidualnych wymogów i zasad konkretnego banku. Mogą to być np. depozyt karty pojazdu albo zastaw rejestrowy.

Dużo banków wymaga też tzw. Przewłaszczenia twardego, czyli przeniesienia części prawa własności na instytucję. W takim przypadku zostaje ona wpisana do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel samochodu i pozostaje nim do pełnej spłaty kredytu.

Innym często spotykanym wymogiem jest przewłaszczenie warunkowe (tzw. miękkie), które polega na warunkowym przeniesieniu prawa własności do pojazdu na bank w sytuacji, w której kredytobiorca spóźnia się z regularną spłatą rat o co najmniej dwa miesiące.

Niektóre banki wymagają ponadto cesji praw z polisy Autocasco. Zabezpieczenie to polega na zrzeczeniu się na rzecz instytucji finansowej prawa do odszkodowania w razie utraty albo uszkodzenia kredytowanego samochodu. W razie wypadku lub kradzieży auta towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca należne odszkodowanie bankowi, a nie właścicielowi pojazdu.

Oblicz ratę kredytu samochodowego

Jeśli szukasz finansowania na zakup nowego bądź używanego pojazdu od specjalizującej się w tej dziedzinie firmy finansowej, skorzystaj z usług Cofidis. Instytucja oferuje korzystne finansowanie na zakup samochodu osobowego, ciężarowego (do 3.5 t) albo motocykla. Okres kredytowania wynosi do 120 miesięcy, a kredytowanie udzielane jest nawet przy zerowej wpłacie własnej. Wejdź na stronę kredytodawcy i oblicz ratę kredytu samochodowego. Praktyczny kalkulator pozwoli Ci szybko uzyskać informacje na temat wysokości rat, płatności, harmonogramu spłaty czy wartości pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here