Krótkoterminowy wynajem mieszkania

0
1569

Wynajem krótkoterminowy to alternatywa dla hoteli, hosteli czy pensjonatów. Polega na wynajmowaniu mieszkań lub pojedynczych pokoi turystom oraz osobom, które podróżują służbowo. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Krótkoterminowy wynajem mieszkań – na czym polega?

Krótkoterminowy wynajem mieszkań odbywa się często za pośrednictwem portali internetowych, które zrzeszają właścicieli mieszkań gotowych wynająć swoje mieszkanie turystom. Zwykle podróżni mogą wynająć:

  • osobny pokój w mieszkaniu, w którym przebywają właściciele;
  • pokój w mieszkaniu całkowicie przystosowanym do wynajmu;
  • całe mieszkanie lub dom.

Rynek najmu krótkoterminowego rozwija się prężnie, a z punktu widzenia podróżujących, do jego największych zalet należą:

  • konkurencyjne ceny w stosunku do hoteli czy hosteli;
  • nowe możliwości podróżowania – turyści często przebywają z mieszkańcami danego miasta, co pozwala poznać miejsce z innej perspektywy.

Lokalizacja mieszkań na wynajem krótkoterminowy

Dużą popularnością cieszą się mieszkania w centralnych lub turystycznych częściach miast. Na takie warto zwrócić szczególną uwagę. Jeśli chcesz zainwestować w mieszkanie na wynajem i liczysz na zysk przez cały rok, największe szanse na sukces będziesz mieć wtedy, gdy mieszkanie będzie zlokalizowane w ośrodkach turystycznych, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy Gdańsk.

Lokalizacja mieszkań na wynajem krótkoterminowy

Cena i standard mieszkań na wynajem krótkoterminowy

Cena powinna być konkurencyjna w stosunku do cen hoteli, jednak nie oznacza to, że standard może być dużo niższy. Co prawda mieszkania na wynajem krótkoterminowy zwykle nie oferują w standardzie śniadań, nie mają SPA, siłowni czy restauracji, jednak konieczne jest odpowiednie wyposażenie nieruchomości, a także dbanie o jej czystość.

W mieszkaniach na wynajem powinny znaleźć się co przynajmniej takie elementy jak:

  • w kuchni – lodówka, kuchenka mikrofalowa, sztućce, naczynia, garnki, patelnie, przybory do mycia naczyń, ręczniki itp.;
  • w łazience – toaleta, prysznic, umywalka, lustra, suszarka (jeśli mieszkanie jest duże, przydadzą się 2 łazienki lub chociaż dodatkowa toaleta);
  • w pokojach – łóżka, meble do przechowywania ubrań, pościel, ręczniki, w wyższym standardzie telewizor;
  • pozostałe elementy wyposażenia – żelazko i deska do prasowania;
  • bezpłatny dostęp do internetu.

Wynajem mieszkań dla turystów – zalety i wady

Krótkoterminowy najem mieszkań potencjalnie daje szansę na większą stopę zwrotu niż wynajem długoterminowy. Z drugiej strony jest także obarczony większą odpowiedzialnością. Z uwagi na dużą rotację lokatorów, konieczne jest częste odwiedzanie nieruchomości. Należy regularnie w niej sprzątać, wymieniać pościel po każdej wizycie gości, a także poświęcić czas na kontakt z podróżnymi i reklamę.

Ponadto ryzyko usterek i wymiany sprzętów jest wyższe, ponieważ są one intensywnie użytkowane. W przeciwieństwie do najmu długoterminowego masz też mniejszy wpływ na to, kto będzie mieszkać w Twoim lokalu.

Rejestracja lokali na wynajem krótkoterminowy?

Rząd pracuje nad rozporządzeniem, zgodnie z którym mieszkania na najem krótkoterminowy (krótszy niż 30 dni) miałyby podlegać obowiązkowej rejestracji – zostałyby zaliczone do obiektów hotelarskich i zmieniłby się ich status prawny. Warto więc trzymać rękę na pulsie i śledzić poczynania Rządu. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat statusów prawnych nieruchomości oraz ksiąg wieczystych, przeczytaj ten artykuł.

Krótkoterminowy wynajem mieszkań daje wiele możliwości i ma spory potencjał na zarobek. Zanim jednak podejmiesz decyzję, przeanalizuj wszystkie „za” i „przeciw”, oblicz koszty remontu i zastanów się, czy będziesz mieć czas na zarządzanie nieruchomością.

Planujesz zainwestować w mieszkanie na wynajem i chcesz znać ceny nieruchomości? Nic prostszego skorzystaj z narzędzia NAVIDOM!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here