Masz długi? Sprawdź, jak się od nich uwolnić!

Ponad 2,74 mln Polaków nie reguluje w terminie swoich zobowiązań. Są oni winni bankom, firmom pożyczkowym i wielu różnym instytucjom niemal 60 mld zł. Nietrudno o zadłużenia, których klient z czasem nie jest w stanie spłacać. Mija termin uiszczenia kolejnej raty lub spłaty pożyczki, a dłużnik nie ma pieniędzy, aby uregulować należność. Jak uwolnić się od takich zobowiązań?

Koniec z pożyczaniem pieniędzy

Zjawisko zaciągania zbyt wielu pożyczek i kredytów, których spłata przekracza możliwości finansowe klienta, nazywane jest spiralą zadłużenia. Zdarza się, że pożyczkobiorcy zaciągają kolejne długi tylko po to, by spłacić wcześniejsze. W ten sposób jeszcze bardziej pogrążają się w spirali długów, z której niełatwo się wydostać, choć można to zrobić.

Pierwszym krokiem ku temu jest zaprzestanie pożyczania pieniędzy, bez względu na okoliczności, jakie będą temu towarzyszyć. Nawet jeśli miałby minąć termin przeznaczony na spłatę długu – raty kredytu lub pożyczki bądź pełnej ich kwoty, to lepiej jest zwrócić się do wierzyciela z prośbą o przesunięcie owego terminu, niż korzystać z oferty kolejnych chwilówek.

Negocjacje z wierzycielami

Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z wierzycielami i podjęcie negocjacji co do ustalenia nowego harmonogramu spłaty zobowiązań. Być może będziesz mógł skorzystać z odłożenia na pewien czas spłaty pożyczki lub z wydłużenia okresu kredytowania. Jeśli nie będzie to jednak możliwe, bo na przykład wierzyciel zaczął już naliczać odsetki karne i nie chce pertraktować z dłużnikiem, możesz spróbować konsolidacji wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Czy możliwa jest konsolidacja chwilówek po terminie?

W bankach dostępne są kredyty konsolidacyjne gotówkowe i hipoteczne konsolidacyjne, które są zobowiązaniami celowymi, przeznaczonymi na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów lub pożyczek różnego rodzaju. Banki najczęściej jednak obejmują konsolidacją tylko nieprzeterminowane długi klienta, czyli takie, w przypadku których nie minął jeszcze termin płatności raty lub całej kwoty pożyczki.

Natomiast w firmach pożyczkowych działających poza systemem bankowym możliwa jest konsolidacja chwilówek po terminie. Zobowiązanie to łączy zobowiązania zaciągnięte wcześniej przez klienta, nawet jeśli są już przeterminowane, a firma zaczęła w stosunku do dłużnika naliczać odsetki karne. Konsolidacja powoduje, że wszystkie pożyczki zostaną za jednym razem spłacone, a klient zostanie z jednym, większym zobowiązaniem do spłaty, w wydłużonym czasie, by rata miesięczna nie obciążała zanadto jego budżetu domowego.

Dodaj komentarz