Najczęściej popełniane błędy w zarządzaniu zasobami ludzkimi

0
1799
Najczęściej popełniane błędy w zarządzaniu zasobami ludzkimi

Przedsiębiorstwo to coś więcej niż usługi, produkty i kadra zarządzająca. Ogromne znaczenie mają bowiem szeregowi pracownicy, którzy pracują na sukces całej firmy – codziennie, poprzez wywiązywanie się ze swoich obowiązków. Jeżeli czują się związani ze sobą i z firmą, identyfikują się z jej misją i wartościami, są oddani sprawie i sumiennie realizują powierzone im zadania. Zdarza się jednak, że kadra zarządzająca ma problemy z zarządzaniem zasobami ludzkimi, co przekłada się na dezorganizacje i niższą efektywność.

Problemy z komunikacją wewnętrzną

Komunikacja wewnętrzna powinna być oparta o wzajemny szacunek i jasne zasady współpracy. Nie powinno dochodzić do sytuacji, w których pracownicy są nieświadomi zasad rozliczania wyników lub czują się przeciążeni obowiązkami. Problem nieumiejętnego delegowania zadań jest niezwykle niszczycielski, gdyż powoduje frustracje u jednostki, która wpływa na poziom zmotywowania… a to z kolei przekłada się na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Zdemotywowanie i przemęczenie może negatywnie wpływać na relacje między pracownikami i klientami. Ten proces można znacznie uprościć wprowadzając system CRM z kontekstowym komunikatorem wewnętrznym, który pomoże w sprawnej komunikacji między pracownikami i działami.

Problemy z komunikacją mogą spowodować brak zaufania ze strony pracownika nie tylko do zarządu, ale i zespołu. W takiej sytuacji warto porozmawiać z pracownikiem o jego obawach i obiekcjach. Już sam fakt, że zostanie potraktowany poważnie i jego problem zostanie zauważony wpłynie pozytywnie na relacje.

Problem z motywowaniem pracowników

Wielu menadżerów nie umie w odpowiedni sposób zmotywować pracowników do zaangażowania się w sprawy firmy. Oczekują, że pracownicy będą sami z siebie pełni zapału do pracy, nawet jeżeli lider nie daje im dobrego przykładu. Warto być wobec pracowników sprawiedliwym i chwalić ich, gdy na to zasłużą. System premiowy może być także motywujący – sam fakt, że każdy będzie miał równe szanse na zdobycie dodatkowych środków wpłynie pozytywnie na relacje międzyludzkie.

Warto także inwestować w pracowników poprzez umożliwianie im udziału w kursach, szkoleniach i konferencjach. Nie tylko poprawisz w ten sposób wizerunek Twojej firmy jako pracodawcy i uczynisz ją bardziej atrakcyjnym miejscem pracy, ale i zyskasz bardziej kompetentnych pracowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here