Najlepszy czas na skorzystanie z usług adwokata w sprawach cywilnych

0
1439

W środowisku prawniczym często mówi się, że ludzie najchętniej sięgają po pomoc prawną w momencie, kiedy jest już za późno. Jakkolwiek twierdzenie takie może być lekko przesadzone, to jednak bardzo często zdarza się, że kiedy adwokat wchodzi do danej sprawy, niewiele można już zrobić (albo zrobić mniej, niż mogłoby się przy wcześniejszej reakcji).

Świadomość prawna Polaków jest niestety na niskim poziomie i zdarza się, że nie wiedzą kiedy najlepiej jest wynająć adwokata. Przez to w kontakt z pełnomocnikiem procesowym wchodzą wtedy, kiedy wisi nad nimi poważne niebezpieczeństwo przegranej. Okazuje się, że tak naprawdę najlepiej jest skorzystać z usług prawnika jak najwcześniej. Dzięki temu ma się pewność, że sprawa będzie prowadzona należycie.

Sprawy cywilne

Oczywiście w sprawach cywilnych nie jest możliwe korzystanie z usług adwokata od samego początku sprawy. Najczęściej ma ona swój początek podczas zawierania umowy, przy czym adwokat nie musi być obecny. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku umów długookresowych lub w których świadczenie pieniężne opiewa na wysokie kwoty, dobrze jest by adwokat wcześniej przeczytał umowę. Szybko wychwyci wszelkie niepokojące postanowienia, dzięki czemu klient będzie mógł zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale i czas.

Postępowanie sądowe

W sprawach odbywających się przed sądem adwokat powinien wkroczyć jak najwcześniej. W przypadku strony powodowej będzie to czas jeszcze przed wniesieniem sprawy do sądu. Postępowanie sądowe zaczyna się od wniesienia pozwu. Pozew napisany przez osobę niemającą wykształcenia prawniczego może zawierać wiele braków, co będzie rzutowało na późniejszy los procesu. W przypadku strony pozwanej adwokat również powinien wejść do sprawy w momencie otrzymania odpisu pozwu. W takim wypadku stronie przysługuje prawo odpowiedzi na pozew. Odpowiedź taka napisana przez adwokata ma wiele większe szanse na powodzenie, niż w przypadku osoby nie mającej pojęcia o tym jak takie pismo powinno wyglądać. Dobra kancelaria adwokacka powinna jednak świadczyć usługi na rzecz klienta przez cały okres trwania sporu. Reprezentacja na rozprawach oraz sporządzanie pism procesowych poza rozprawą wymaga tak specjalistycznej wiedzy, że samodzielne działanie klienta może mieć tragiczne skutki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here