Nawóz RSM – zalety i zasady stosowania

0
413

Prawidłowy rozwój roślin wymaga dostarczania im wraz z nawozem wszystkich cennych składników pokarmowych. Zdecydowanie najważniejszym z nich dla budowania zdrowego i bogatego planu jest azot, który zawarty jest w nawozach RSM w trzech formach. Czym są nawozy RSM i jak je stosować? Co można zyskać poprzez odpowiednią aplikację tego typu nawozów? Wyjaśniamy!

Czym jest nawóz RSM?

Nawóz RSM to roztwór saletrzano-mocznikowy stanowiący jedną z najwygodniejszych i najbardziej efektywnych form aplikowania azotu na uprawach zbóż, rzepaku, buraków, ziemniaków, kukurydzy i użytków zielonych, a także na uprawach warzywniczych i sadowniczych. Wysoka skuteczność nawozu RSM wynika z jego skoncentrowanej formy zawierającej w sobie trzy formy azotu – azotanową, amonową i amidową.

Nawozy RSM — jak stosować?

Wysoko skoncentrowany roztwór saletrzano-mocznikowy to środek o silnym działaniu, który może być stosowany na niemal wszystkich rodzajach gleb podczas nawożenia różnego rodzaju roślin. Jednak decydując się na stosowanie nawozu RSM, warto zadbać o bezpieczną aplikację. Kluczowe kwestie, o których należy pamiętać podczas stosowania nawozu RSM przedstawiono poniżej:

 • Nawóz powinien być nawożony na zdrowe i osuszone z deszczu lub rosy rośliny.
 • Aplikowanie nawozu powinno odbywać się przy sprzyjających warunkach zewnętrznych. Temperatura powietrza nie powinna przekraczać 25°C, a jego wilgotność względna musi być większa od 50%.
 • Aplikacja nawozu powinna odbywać się w sposób ukierunkowany na glebę stanowiącą cel nawożenia.
 • Nanoszenie nawozu powinno odbywać się przy zastosowaniu technik pozwalających na jak najmniejsze zwilżenie roślin przez roztwór RSM. Dobrym rozwiązaniem okazują się specjalistyczne rozpylacze wytwarzające grupo kroplowy strumień szybko spływający z roślin lub węże rozlewające nanoszące nawóz bezpośrednio na glebę.

Stosowanie się do przedstawionych środków ostrożności pozwala na zabezpieczenie roślin oraz cieszenie się pozytywnymi efektami, jakie niesie za sobą obecność w glebie azotu.

Nawóz RSM i jego przechowywanie

Roztwory saletrzano-mocznikowe to substancje o agresywnym działaniu, których odpowiednie przechowywanie wpływa na efektywność nawożenia. Chcąc zadbać o bezpieczne przechowywanie nawozu RSM, warto postawić na zbiorniki na RSM z odpowietrzeniem, które pozwalają na magazynowanie i dystrybucję nawozu azotowego w temperaturze wyższej od temperatury rekrystalizacji. Zbiornik na RSM powinien także być wykonany z materiałów odpornych na korozję i działanie promieni słonecznych, dlatego do produkcji tego rodzaju elementów często wykorzystuje się tworzywa sztuczne i stal nierdzewną.

Stosowanie nawozu RSM – dlaczego warto?

Nawóz RSM to środek o kompleksowym działaniu, którego zastosowanie pozwala na zyskanie szeregu korzyści. Do najczęściej wymienianych efektów płynących z aplikacji roztworu saletrzano-mocznikowego można zaliczyć aspekty, takie jak:

 • zawartości w nawozie RSM trzech różnych form azotu w korzystnych proporcjach,
 • stały dopływ azotu w okresie wegetacji,
 • szybkie i długotrwałe działanie,
 • szybkie przyswajanie azotu przez rośliny,
 • wysoka skuteczność w okresach suszy,
 • możliwość stosowania do nawożenia przedsiewnego i pogłównego,
 • możliwość stosowania nawozu na wszystkich rodzajach gleb podczas nawożenia upraw zbóż, rzepaku, buraków, kukurydzy oraz ziemniaków, a także na użytkach zielonych oraz uprawach warzyw i roślin sadowniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here