Niezbędne sprzęty AGD w domu, czyli jakie?

2
1484

Pod skrótem AGD kryje się nic innego, jak Artykuły Gospodarstwa Domowego. Pojęcie bardzo szerokie, więc wymaga uporządkowania, szczególnie, kiedy zabieramy się do wyposażenie nowego mieszkania i stoimy przed decyzją, co jest najważniejsze, najbardziej potrzebne  i należy  kupić w pierwszej kolejności, a co można odłożyć na później.

Podstawowy podział AGD to sprzęt duży i mały. Kryteria podziału na „duży” i „mały” nie są związane tylko z wielkością sprzętu (chociaż ma swoje logiczne zastosowanie), ale również z bardzo ograniczonymi możliwościami zmiany miejsca. Duży sprzęt wymaga zastosowania specjalnych przyłączy wodno-kanalizacyjnych lub czasami gazowych, które są montowane na trwale i wiążą się z nimi niemałe prace remontowo-budowlane oraz zaangażowanie specjalistów. Miejsce na duży sprzęt AGD planuje się już na etapie budowy domu lub remontu mieszkania, i są one zawsze w specjalnych do tego przeznaczonych pomieszczeniach.

AGD duże niezbędne w każdym domu

Podstawowe wyposażenie każdego domu to:

 • kuchnia
 • lodówka
 • pralka

Kryterium jest proste i wynika wprost z podstawowych potrzeb każdego domownika – potrzebna jest kuchnia do przygotowywania żywności, lodówka do jego przechowywania oraz pralka do prania odzieży.

Duże AGD może być wolnostojące lub do zabudowy, czyli idealnie skomponowane z meblami kuchennymi. Nie różnią się niczym w zakresie funkcjonalności od AGD sprzętu wolnostojącego, poza wyglądem zewnętrznym. Przeznaczone do zabudowy są dostosowane do „ukrycia” za blatami szafek i drzwiczek meblowych.

Sprzętem, zaliczanym do dużego i niezbędnego  AGD jest również zmywarka, którą coraz więcej osób uznaje za sprzęt niezbędny. Podobnie, jak poprzednie, może być przeznaczona do zabudowy  lub wolnostojąca, lecz również wymaga podłączenia.

Małe AGD niezbędne w każdym domu

Do niezbędników zaliczany jest:

 • odkurzacz
 • elektryczny czajnik do gotowania wody (może być zastąpiony czajnikiem na gaz lub stawianym na kuchnię elektryczną/indukcyjną).
 • żelazko do prasowania ubrań
 • suszarka do włosów

W przypadku małego AGD, podobnie jak w dużym AGD kryterium niezbędności wyznaczają podstawowe potrzeby, czyli konieczność sprzątania mieszkania, możliwość przygotowania sobie herbaty lub kawy, wyprasowania ubrań oraz wysuszenia lub ułożenia włosów (szczególnie w przypadku kobiet).

Małe AGD jest przenośne i proste w użytkowaniu. Nie wymaga specjalnego podłączenia, poza dostępem do gniazdka elektrycznego.

Dodatkowe, małe AGD kupuje się ze względu na specyficzne potrzeby lub upodobania domowników. Może to być:

Niezbędne duże sprzęty AGD kupuje się stosunkowo rzadko. Kuchnie, pralki i lodówki raz na kilka, a nawet kilkanaście lat i stanowią spory wydatek, dlatego przed zakupem warto dobrze sprawdzić parametry sprzętu. Z kolei małe AGD szybciej się zużywa, ale też częściej pojawiają kolejne modele wyposażone w nowe funkcjonalności, które mogą przyczynić się do chęci wymiany.

2 KOMENTARZE

 1. 1 Odkurzacz – robocik sprzatający IROBOT
  2 Pralko Suszarka – Samsung 🙂
  3 Zmywarka – mała Beko
  4 Wolnowar Crockpot <3 oszczędność czasu a jedzonko pychotka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here