Obsługa prawna inwestycji budowlanej – kiedy będzie przydatna?

Praktycznie każda inwestycja budowlana, którą realizuje przedsiębiorca jest poważnym przedsięwzięciem. Dotyczy to zwłaszcza firm prowadzących inwestycje w branży nieruchomości komercyjnych (związane np. z budynkami biurowymi, handlowymi i magazynowymi). Wiadomo, że tam, gdzie w grę wchodzą duże pieniądze, nie może być mowy o prawnej nieświadomości lub niedbałości. Właśnie dlatego obsługa prawna inwestycji budowlanej jest bardzo ważną usługą. Jej koszt w stosunku do łącznego budżetu inwestycji będzie niewielki. Oszczędzanie na wsparciu prawnym może się natomiast skończyć poważnymi problemami.

Obsługa prawna inwestycji jest potrzebna od początku …

Niektórzy inwestorzy (zwłaszcza mniejsi) szukają pomocy prawnika dopiero wtedy, gdy jakiś problem staje się bardzo widoczny. Takie podejście nie jest do końca dobre. Optymalny wariant zakłada bowiem, że obsługa prawna inwestycji budowlanej od początku będzie prowadzona przez jednego eksperta albo ten sam zespół specjalistów. Wtedy łatwiej można uniknąć „pułapek”, które pojawiają się w trakcie procesu inwestycyjnego. Nie można też zapominać, że prawnikom od początku prowadzącym obsługę danej inwestycji i znającym jej specyfikę, łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie problemów.

Przedsiębiorcy, których interesuje obsługa prawna inwestycji budowlanej, powinni też wiedzieć, że taka usługa wymaga zaangażowania ekspertów zajmujących się bardziej technicznymi aspektami. Chodzi na przykład o projektantów, rzeczoznawców i inspektorów nadzoru inwestorskiego. Dobra obsługa prawna inwestycji bez pomocy takich specjalistów będzie trudna.

Audyt nieruchomości to tylko jedno z przykładów działań

Obsługa prawna inwestycji to pojęcie, pod którym kryje się dość szeroki pakiet usług dotyczących różnych etapów realizacji projektu – od jego wstępnego przygotowania, aż po sprzedaż gotowej powierzchni komercyjnej lub jej wynajem. Do przykładowych czynności, z jakimi wiąże się obsługa prawna inwestycji można zaliczyć:

  • przygotowanie ważnych dokumentów związanych z procesem inwestycyjnym (m.in. umowy spółki, umowy z inwestorami zewnętrznymi, umowy konsorcjum oraz umowy współpracy)

  • audyt stanu prawnego nieruchomości, którą zamierza wykorzystać inwestor połączony z wydaniem rekomendacji mających na celu ograniczenie ryzyka

  • negocjowanie warunków zakupu nieruchomości przeznaczonej pod inwestycję

  • przygotowanie umów potrzebnych podczas procesu budowlanego (np. umów o roboty budowlane z generalnym wykonawcą lub podwykonawcami, umów o prace wykończeniowe oraz umów projektowych)

  • pomoc prawną związaną z uzyskaniem odpowiedniego finansowania (przykłady: ocena prawna i wynegocjowanie korzystnych warunków umowy kredytowej oraz mało uciążliwych zabezpieczeń)

  • obsługę prawną późniejszego procesu komercjalizacji polegającą chociażby na przygotowaniu odpowiednich umów najmu

Obsługa prawna inwestycji budowlanej oczywiście może uwzględniać również inne usługi niż te wyżej wymienione. Decydujące znaczenie mają tutaj indywidualne potrzeby inwestora. Priorytetem jest zawsze minimalizacja ryzyk prawnych z uwzględnieniem specyfiki danego przedsięwzięcia.

Dodaj komentarz