Ochrona danych a niszczenie nośników

0
1264
recykling_komputerow

W obecnych czasach większość danych przechowywana jest na nośnikach elektronicznych. Mowa tu o takich informacjach jak dane osobowe bądź dane wrażliwe. Istotne jest, aby dane te były bezpieczne i nigdy nie wpadły w niepowołane ręce. Dlatego ważne jest jak postępować z takimi nośnikami, w tym jak takie nośniki niszczyć.

Regulacje prawne

Temat ochrony danych wrażliwych i niszczenia sprzętu, który takie dane zawiera zaczyna się już na etapie zakupu różnego rodzaju nośników. Istotne jest, aby nośniki te spełniały normę DIN 66399. Norma ta określa w jaki sposób niszczone powinny być określone elektroniczne nośniki danych. Na szczęście do regulacji tej stosuje się większość producentów nośników elektronicznych. Regulacja ta mówi o trzech klasach bezpieczeństwa, wedle których niszczone muszą być określone dane osobowe czy wrażliwe. Ważne jest, aby zawsze niszcząc nośniki elektroniczne dokładnie stosować się do odpowiedniej klasy bezpieczeństwa. W innym wypadku ryzykuje się zarzut, iż dane nie zostały zniszczone w sposób właściwy.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Jeszcze nie tak dawno usuwanie danych polegało jedynie na formatowaniu dysków twardych. Niestety to działanie jest obecnie nie do końca skuteczne. Możliwe jest bowiem odzyskanie danych nawet z dysków sformatowanych. Co więcej, na rynku istnieją firmy, które specjalizują się w tego typu odzyskiwaniu danych. Dlatego dziś samo formatowanie już nie wystarcza. Konieczne jest fizyczne niszczenie dysków twardych w celu uniemożliwienia odzyskania jakichkolwiek danych. Jak już wspomniano wcześniej nośniki muszą być nie tylko fizycznie niszczone, ale ich zniszczenie musi odpowiadać konkretnej klasie bezpieczeństwa, aby mieć pewność, że odzyskanie danych będzie niemożliwe.

Kto niszczy nośniki?

Niszczenie nośników danych może przeprowadzić firma, która jest właścicielem tych nośników lub zlecić taką usługę wyspecjalizowanej firmie. Trzeba jednak pamiętać, że wytyczne dotyczące niszczenia nośników danych są bardzo rygorystyczne. Dlatego proces ten przeprowadzany powinien być przez firmę specjalizującą się w tego typu pracach. Firma zajmująca się niszczeniem nośników musi spełniać kilka istotnych norm. Przede wszystkim powinna posiadać pozwolenie na transport odpadów. Dzięki temu możliwy jest odbiór zużytego sprzętu i co ważne mamy wówczas pewność, że wszelki sprzęt i nośniki będą transportowane w sposób właściwy i bezpieczny. Ważne jest także pozwolenie na wytwarzanie, zbieranie oraz przetwarzanie odpadów oraz posiadanie numeru rejestrowego nadanego przez Główny Inspektorach Ochrony Środowiska. Nie można zapomnieć także o tym, że każda firma realizująca usługę utylizacji sprzętu elektronicznego zawsze powinna przedstawić potwierdzenie realizacji usługi.

Ekologia

Coraz ważniejsza w procesie utylizacji sprzętu elektronicznego jest także ekologia. Oznacza to, że w procesie niszczenie nośników elektronicznych nie powinny powstawać żadne szkodliwe zagrożenia dla środowiska i człowieka. Istotny w tym zakresie jest także recykling elektroniki i elektryki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here