Odświeżony „Pobierz jako Google” – nowe narzędzie do szybkiej indeksacji stron WWW

Od czego najlepiej rozpocząć indeksację stron internetowych w Google? Oczywiście najlepiej od sprawdzenia, czy została ona w ogóle indeksowana. Znacznik „site:” jest dobrze znaną metodą monitorowania statusu indeksacji strony. Jeżeli nie widzimy naszej strony w wyszukiwarce, to oznacza, że trzeba ją dodać do Google.

Źródło: https://projektmarketing.pl/sprawdzanie-adresu-url-pobierz-jako-google/

Istota i problematyka indeksacji

Jak to możliwe? Niektóre strony internetowe powinny podlegać wielokrotnej indeksacji. Chodzi tu zwłaszcza o te witryny, których zawartość była ostatnio modyfikowana. Czasami oczekiwanie aż robot Google „odwiedzi” naszą stronę, może być zbyt długie (nawet kilka dni). Oznacza to konieczność wprowadzenia narzędzia, które znacznie przyspieszy proces indeksacji i tym samym rozpoczęcie czynności optymalizujących SEO.

Google Search Console w nowej odsłonie

Receptą na to dość niekorzystne z punktu marketingowców zjawisko jest odświeżona wersja Google Search Console. Dlaczego odświeżona? Ponieważ jego poprzednia wersja została zastąpiona nową pod koniec marca 2019 roku. Wprowadzone zmiany nie objęły wyłącznie samego interfejsu, lecz zaszły znacznie głębiej, przekładając się na nieco inne funkcjonowanie modułu „Pobierz jako Google”.

Pobierz jako Google – nowa wersja, nowe możliwości

Możliwości odświeżonego narzędzia do indeksacji stron WWW są bardzo szerokie i złożone.

Oto najistotniejsze funkcje nowej aplikacji Google:

  • Zwrócenie się do Google o przyspieszenie procesu indeksacji.
  • Analiza zezwoleń indeksacyjnych.
  • Analiza mapy strony i wykrywalności danej witryny.
  • Badanie pod kątem responsywności strony.
  • Analiza uprawnień Googlebota na stronach indeksowanych na smartfonach.

Jak korzystać z nowego narzędzia w Google Search Console?

Korzystanie z nowej odsłony Google Search Console nie jest trudne i – jeśli nie pojawiają się żadne problemy – zajmuje jedynie kilka minut. Poniżej opis tego procesu krok po kroku:

  1. Krok pierwszy: Indeksowanie nowej strony rozpoczynamy od dodania jej do Google Search Console. Po kilku sekundach aplikacja powinna zweryfikować podany adres.
  2. Krok drugi: Po otwarciu nowego okna aplikacji, w jej lewej, górnej ćwiartce zobaczymy odnośnik „Sprawdzenie adresu URL”. Po jego kliknięciu, pojawi się okno dialogowe w które wklejamy interesujący nas adres.
  3. Krok trzeci: Gdy adres zostanie wprowadzony, klikamy odnośnik „Poproś o zindeksowanie”. Znajduje się on w dolnym, prawym rogu ekranu.
  4. Krok czwarty: Po wysłaniu zapytania do Google wystarczy poczekać maksymalnie kilka minut. Po upływie tego czasu, spokojnie można sprawdzić status indeksacji danej witryny za pomocą znacznika „site:”. Najprawdopodobniej już wtedy strona będzie zindeksowana.

Wyjątki, czyli coś poszło nie tak

Choć narzędzie działa (zwykle) bez zarzutu, zdarza się czasem, że prośba o indeksację może zostać odrzucona. Co wtedy?

Mogą być co najmniej trzy powody pojawienia się tego problemu:

  1. Indeksowana strona mogła zostać zbanowana przez Google. Jeśli to jest przyczyną wystąpienia błędu, jedynym rozwiązaniem jest usunięcie bana i ponowna indeksacja. W takiej sytuacji nie pomogą nawet najlepsze narzędzia.
  2. Jeśli w kodzie strony znajduje się wpis „”, indeksacja witryny nie będzie możliwa. W celu jej przeprowadzenia należy go usunąć (znajduje się w sekcji HEAD) a następnie ponowić cały proces.
  3. Za błędy w indeksacji odpowiedzialna może być też komenda DISSALLOW, która może pojawić się w pliku robots.txt. Komendy te wprowadza z reguły webmaster, który w ten sposób zabezpiecza strony testowe przed niepotrzebną indeksacją. Być może zdarzy się, że komenda ta nie zostanie usunięta. Jeśli więc mamy z tym problem, najlepiej ją usunąć.

Podsumowanie

Nowe narzędzie „Pobierz jako Google” znacznie ułatwia proces indeksacji stron WWW i wielokrotnie go przyspiesza. Według przeprowadzonych testów, aplikacja ta umożliwia skrócenie tego czasu do zaledwie trzech minut. Jest to szczególnie istotne w przypadku często aktualizowanych witryn, bądź nowych stron, które chcemy szybko pozycjonować.

Źródło:

https://projektmarketing.pl/jak-dodac-strone-do-google/

https://pracabezszefa.pl/ban-google

Dodaj komentarz