Ogrodowa zieleń w biurowej przestrzeni

Nie od dziś wiadomo, że otoczenie zielni pozytywnie wpływa na nastrój i samopoczucie. To kolor dodający energii, kojarzony z naturą i spokojem oraz świeżością. Obecność roślin w sferze pracy pozytywnie wpływa na wydajność i efektywność wykonywanych zadań. Szczególnie sprawdza się w strefach relaksu, gdzie pracownicy przebywają, aby nabrać tchu i odprężyć się po godzinach spędzonych w napięciu. W ostatnich latach projektanci wnętrz z zastosowaniem nowoczesnej technologii opracowali wyjątkowy system, który sprawdza się w biurach na całym świecie. Wym sposobem zielone ściany na dobre zadomowiły się we wnętrzach, przynosząc powiew świeżości i technologiczną innowację wprost do różnego rodzaju lokali użytkowych.

Czym są ogrody wertykalne nazywane też żywą ścianę?

To konstrukcje roślinne posiadające system nawadniania pozwalający roślinom przeżyć na pionowej powierzchni. W zależności od koncepcji wykonuje się wersje mobilne lub stacjonarne, przeobrażając jedną ze ścian w majestatyczny ogród.

Podobnie jak tradycyjne ogrody zielone ściany także występują w różnorodnych wariantach kompozycyjnych. Dominującymi gatunkami są rośliny ozdobne albo egzotyczne okazy, które zaskakują kontrahentów odwiedzających siedzibę firmy. Są one jednocześnie elementem upiększających wizualnie pomieszczenie, jak i sposobem na zaimponowanie klientowi pomysłowością oraz dbałością o komfort drugiego człowieka.

Jakim innym celom służą żywe ściany w biurach?

Przede wszystkim są one naturalnym źródłem tlenu. Jednocześnie nawilżają powietrze i oczyszczają je, poprawiając jego jakość. Dzięki temu przyjemniej przebywa się w strefie – recepcji, pomieszczeniu przeznaczonym na odpoczynek czy w sali konferencyjnej lub biurowym tarasie – gdzie zamontowano zielone ściany. Wzmacniają również wrażenia wizualne, nadają wnętrzu wyjątkowego stylu – połączenia nowoczesności z naturą. Z tej właściwości czerpią szczególnie alergicy i astmatycy, którym łatwiej oddycha się w takim pomieszczeniu.

Jak wykonuje się ogrody wertykalne?

Podobnie jak tradycyjne ogrody, również i te tworzy się poprzez kompozycje roślinne o określonych właściwościach. Przy wyborze gatunków bierze się pod uwagę ich rozmiary oraz walory estetyczne – powinny pasować do wielkości i kolorystyki wnętrza, aby wpasować się w zamysł istniejącej aranżacji bądź powstającej koncepcji. Dzięki temu istnieje pewność, że zielone ściany będą atutem, a nie problemem dla administratorów budynku.

Sama pielęgnacja nie wymaga wiele pracy – większość systemu jest zautomatyzowana i łatwa w monitorowaniu. Wybierać można spośród systemu recyrkulacyjnego lub uzupełniania wody bezpośrednio z sieci wodnej. W przypadku tego pierwszego rośliny podlewane są ze specjalnych zbiorników, z których wodę rozprowadza się po całym systemie.

Podstawą konstrukcji ogrodu wertykalne są dopasowane modułu – boksu z dwiema donicami, które podczas odświeżania aranżacji bądź pielęgnacji rośliny, można wyciągnąć. Taka segmentowa organizacja sprawia, że zielone ściany są prostsze w konserwacji i nosi fachową nazwę Pixel Garden.

W jakich biurach najlepiej się sprawdzają?

Mogą być ozdobą każdego biura, które posiada wolną ścianę do zagospodarowania. Warto też zastanowić się, czy będzie w nim wystarczająco miejsca na zorganizowanie takiego ogrodu, ponieważ będzie on również wymagał odpowiedniego oświetlenia – dzięki temu rośliny radzą sobie niezależnie od pory roku i warunków zewnętrznych. Jeżeli brakuje przestrzeni, można zdecydować się na mobilne zielone ściany – wersję przypominającą kwietnik lub domową, przenośną szklarnię.

Ogrody wertykalne to rozwiązanie, które ma służyć polepszeniu atmosfery we wnętrzu. Dziele się tak dzięki poprawie jakości powietrza, barwnemu elementowi na przełamującemu monotonię kolorystyczną oraz poprzez wprowadzenie do biura fragmentu natury znajdującej się za oknem. Choć zabieg ten wydaje się nieznaczny, to wpływ on na samopoczucie, dodaje energii, pobudza do ponownej pracy. Pracownicy chętniej przebywają wśród zieleni, a sama pielęgnacja takiego ogrodu nie zajmuje czasu – jedynie ten przeznaczony na konserwację i ewentualną ponowną aranżację. To nowoczesne rozwiązanie pozwalające biurom wspierać rozwój pracowników, jak i wyróżniać się na tle konkurencji poprzez wdrażanie innowacji w planowaniu przestrzeni lokalu użytkowego.

Dodaj komentarz