Ojczyzna kawy i źródło Nilu Błękitnego – Etiopia.

Etiopia to kraj, który ma do zaoferowania turystom kawałek prawdziwej Afryki. Państwo, którego historia sięga czasów królowej Saby i króla Salomona. Etiopia jest uważana za ojczyznę kawy i tylko tu napój ten tak wyjątkowo smakuje. To również miejsce, gdzie żyje wilk etiopski i małpa dżelada (jedyne miejsce występowania na świecie). Czas poznać ten kraj nieco bliżej.

Duchowa stolica Etiopii – Lalibela

Miejsce to bywa nazywane ósmym cudem świata. Znajduje się tu 11 wykutych w skale kościołów powstałych w XII i XIII wielu na polecenie władcy tego terenu. Król kazał wykuć „drugą Jerozolimę”, aby jego poddani nie musieli odbywać pielgrzymki do Ziemi Świętej. Wiele z tych kościołów przekracza wysokość 10 m. Niektóre są połączone ze sobą tunelami. Można tu dostrzec wpływ kultury greckiej, egipskiej oraz islamskiej. Cztery kościoły to wolnostojące bloki skalne, oddzielone od reszty skały kościoły monolityczne. Pozostałe mają połączenie ze skałą w postaci ścian lub dachu. Obiekt został w 1978 r. wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Dolina rzeki Omo – prawdziwa Afryka

Wycieczka do Etiopii to jak podróż w czasie. I to dosłownie. Etiopia ma swój własny kalendarz (oparty na kalendarzu koptyjskim), co sprawia, że jadąc do tego kraju, cofamy się o 8 lat. Ale są tu również takie miejsca, gdzie czas się dosłownie zatrzymał. Wzdłuż rzeki Omo mieszkają plemiona, które żyją tak jak ich przodkowie. Turyści mają okazję podziwiać oryginalne stroje, unikalny dla każdego plemienia sposób zdobienia ciała, tradycyjne ozdoby. To tu żyje plemię Mursi, którego ozdobą są charakterystyczne krążki wypełniające dolną wargę. W trudno dostępnych zakątkach buszu żyją plemiona, które nie zetknęły się z cywilizacją.

W dolinie rzeki zlokalizowany jest również Park Narodowy Omo na terenie, którego znajdują się stanowiska archeologiczne. Znaleziono tam skamieniałe szczątki kopalnych hominidów oraz prymitywne narzędzia.

Jezioro Tana

Położone na wysokości 1800 m n. p.m. jezioro Tana jest największym jeziorem Etiopii. To z tego miejsca wypływa Nil Błękitny. Jezioro Tana sławę zawdzięcza również 37 wyspom, na niektórych z nich przed wiekami wzniesiono klasztory. Przechowywane są w nich manuskrypty, część jest miejscem pochówku etiopskich cesarzy.

Po jeziorze nadal pływają takie jak przed wiekami łodzie z papirusu. Porośnięte papirusem brzegi jeziora są domem wielu gatunków ptaków. To również dla nich przyjeżdżają w te strony turyści.

Potęga Błękitnego Nilu daje o sobie znać pod koniec pory deszczowej 30 km od jeziora. To w tym miejscu Nil tworzy wspaniałe wodospady. Woda spada tu z wysokości 50 m, tworząc grzmiące kaskady.

Aksum – starożytna stolica

Korzenie Etiopii znajdują się w Aksum. To w tym miejscu w IV wieku przyjęto chrześcijaństwo. Dziś znajdują się tu ruiny grobowców królewskich, pałaców i kościołów. Najwyższym obiektem dzisiejszego Aksum jest kolumna o wysokości 21 metrów, to Stela Króla Ezany, władcy, który przyjął chrześcijaństwo. Na uwagę zasługuje znajdująca się tu kaplica, zwana Kaplicą Tablic. Etiopczycy twierdzą, że tu właśnie przechowywana jest biblijna Arka Przymierza. Trudno jednak to zweryfikować, gdyż Arki dożywotnio strzeże jeden mnich i nikt więcej nie ma do niej dostępu.

Według archeologów okolice Aksum skrywają sporo zagadek, dotychczas odsłonięto jedynie 10% starożytnego królestwa.

Park Narodowy Nechisar

Pomiędzy jeziorami Chamo i Abaya położony jest Park Narodowy Nechisar. Jego nazwa pochodzi od trawy porastającej okoliczne wzgórza. Rezerwat zamieszkuje około 70 gatunków ssaków i 300 ptaków. Zwierzęta można podziwiać podczas safari lub w czasie rejsu statkiem po jeziorze Chamo. Największe wrażenie robią hipopotamy i krokodyle. Żyją tu także gazele, zebry a jeziora zamieszkuje okoń nilowy. Miłośnicy ptaków mogą podziwiać bociany, pelikany, flamingi i bieliki afrykańskie. Pobyt tutaj to doskonała okazja bliskiego kontaktu z dziką naturą, na terenie tego parku żyje największa ilość dzikich zwierząt w Etiopii.

Góry Semien

Góry Semien to pasmo górskie w północnej Etiopii. Najwyższym szczytem jest Ras Daszan (4543 m n.p.m.). Cechą charakterystyczną są rozległe płaskowyże i szczyty o płaskich wierzchołkach okolone ostrymi krawędziami. Mieszkańcami tych gór są: szakal etiopski, koziorożec abisyński, orłosęp czy kruk. Żyją tu trawożerne małpy – dżelady brunatne. Obszar gór Semien od 1969 r. jest chroniony jako Park Narodowy Semien, a w 1978 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Turystów przyciąga tu zarówno fauna i flora, jak również same góry z licznymi kanionami i wierzchołkami wygasłych wulkanów.

Jaskinie Sof Omar – dla poszukujących wyzwań

Sof Omar jest najdłuższą jaskinią w Etiopii (ma 15 km) i jedną z najdłuższych jaskiń w Afryce. To system podziemnych grot, pieczar i korytarzy, który powstał dzięki rzece. Rzeka w przeszłości zmieniała swój bieg i tworzyła w wapiennej skale nowe kanały. Dzięki temu powstało niezwykłe miejsce, raj dla grotołazów.

W drogę

Wiele atrakcji dla turystów ma Etiopia. Kiedy jechać, aby jak najlepiej na tym wyjeździe skorzystać? Odpowiedzi na to pytanie są zgodne, najlepszym terminem jest czas od października do marca. Jest to czas pory suchej, temperatura jest umiarkowana, a drogi przejezdne. Właśnie w tym okresie dotrzemy do doliny rzeki Omo bez przeszkód, a i inne atrakcje tego kraju nas nie ominą.

Dodaj komentarz