Ostrzenie noży przemysłowych – co, jak, gdzie?

Nóż jak każde inne narzędzie, z czasem traci swoje właściwości. Jeżeli prowadzimy firmę z zakresu usług introligatorskich, to wiemy, że każdorazowy zakup nowych noży to niemała inwestycja. Warto zatem pomyśleć o profesjonalnym ostrzeniu, dzięki czemu wydłużymy eksploatację tego podzespołu.

Ostrzenie lepsze od zakupu nowego noża?

Zadajmy sobie proste pytanie: Czy jeżeli w domu stępi mi się nóż, to kupuje nowy czy go ostrzę? No właśnie… Podobna sytuacja dotyczy noży przemysłowych. Oczywiście nie każda firma, która z takich noży korzysta, ma na stanie odpowiedni sprzęt i personel wykwalifikowany do ich ostrzenia. 

Pozwala to na korzystanie ze znanego i lubianego przez nas sprzętu, przez zdecydowanie dłuższy okres czasu. Oczywiście, jeżeli wybierzemy profesjonalny zakład zajmujący się świadczeniem takich usług, możemy sprawić, że ubytki po ostrzeniu będą na tyle znikome, iż nóż będzie można ostrzyć wielokrotnie (w niektórych przypadkach nawet kilkudziesięciu lub kilkuset).

Czy mój nóż będzie dało się naostrzyć? 

Wszystko zależy od zakresu usług i możliwości danego przedsiębiorstwa. Profesjonaliści poradzą sobie ze zdecydowaną większością, dzięki czemu możemy im przekazać np. kilkanaście różnych ostrzy, którymi zajmą się w ramach tego samego zakładu. 

Jeżeli w naszej firmie posiadamy porządny sprzęt, nie musimy się obawiać o to, czy taka usługa będzie wykonalna. Noże z przeznaczeniem przemysłowym konstruowane są tak, by można było na nich wykonywać tego typu zabiegi. W końcu nie wyobrażamy sobie sytuacji, gdzie noże do gilotyn, nadawałby się do śmietnika po iluś użyciach.

Dobry serwis noży – jak szukać?

Przede wszystkim przeszukajmy internet. Warto jest spojrzeć co oferują różne firmy, i porównać ich oferty. Stawiajmy na specjalistów w swojej dziedzinie. To naprawdę ważne! Zlecenie usługi fachowcowi, to gwarancja dobrze wykonanej pracy.

Warto zwrócić także, czy dana firma opisuje swoje procesy pracy. Jawność w świadczonej usłudze, powinna wzbudzać nasze zaufanie. Dodatkowo, wiemy w jaki sposób nasz nóż zostanie “naprawiony”. Na przykład na stronie firmy MIX-GRAF, znajdziemy informację, że “Standardowe ostrzenie (bez usuwania szczerb) to około 0,3 mm zebrane z wysokości noża. Przykładowo, typowy nóż HSS do krajarki Polar 115 możemy naostrzyć nawet do 150 razy.”

Zakres usług też powie nam dużo o przedsiębiorstwie. Pamiętajmy, że by wykonywać szeroko zakrojone usługi, należy posiadać odpowiednie zaplecze i specjalistów. Dzięki temu otrzymujemy informację o tym, że nasz sprzęt nie będzie regenerowany w sposób “chałupniczy”, bo akurat na konkretnym nożu nie da się wykonać usługi, ze względu na brak sprzętu, ale “jakoś sobie poradzimy”.

Poświęćmy zatem chwilę czasu, by znaleźć odpowiedni zakład serwisujący noże, a będziemy cieszyć się dalej eksploatacją naszego sprzętu.

Dodaj komentarz