Outplacement – 3 rzeczy, o których warto pamiętać

W czasach, gdy wizerunek pracodawcy ma coraz większe znaczenie, firmy dbają o swoją markę nie tylko na etapie rekrutacji nowych talentów, ale także w znacznie trudniejszych sytuacjach: zwolnień i restrukturyzacji zakładu. Likwidacja stanowisk pracy może stać się sporym problemem wizerunkowym, ale i organizacyjnym, negatywnie przekładając się na morale załogi. Z tych właśnie przyczyn narodziła się koncepcja outplacementu, który ma wspierać zwolnioną osobę w procesie poszukiwania nowej pracy.

1. Co to jest outplacement?

2. Co powinien zawierać program?

3. Czym kierować się przy wyborze wykonawcy?

Ważna jest nie tylko sama procedura outplacementu, ale również sposób zakomunikowania nadchodzących wydarzeń.

Co to jest outplacement?

Outplacement to wsparcie doradcze prowadzone przez profesjonalistów, które ma za zadanie pomóc odnaleźć się zwalnianym pracownikom na rynku pracy. W Polsce procedura ta określana była kiedyś mianem „zwolnień monitorowanych”, jednak to stwierdzenie miało zbyt wiele negatywnych konotacji. Jak można przeczytać na https://www.lhhpolska.pl/pl/outplacement-i-restrukturyzacja, outplacement może być elementem employer brandingu lub społecznej odpowiedzialności biznesu.

Co powinien zawierać program?

Według menadżerów HR, program outplacementu zawierać powinien elementy takie jak: przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, określenie strategii działania oraz diagnozę potencjału zawodowego. Często podnoszoną kwestią było także zapewnienie wsparcia emocjonalnego. Pamiętać jednak należy, że wzorcowy program outplacementu zawsze uwzględniać powinien indywidualne potrzeby uczestników, specyfikę branży, w której działa oraz uwarunkowania wynikające z rynku pracy. Tylko wówczas outplacement będzie niósł ze sobą właściwą wartość.

Czym kierować się przy wyborze wykonawcy?

Jak wobec tego wybrać wykonawcę, który we właściwy sposób przeprowadzi outplacement? Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest zaplecze merytoryczne oraz doświadczenie, jakim może się poszczycić dana firma. Warto także sprawdzić, czy istnieje realne dopasowanie elementów programu do wymienionych we wcześniejszym punkcie czynników, przede wszystkim: potrzeb uczestników. Czasami niezbędne będzie wykorzystanie bardziej rozbudowanego outplacementu, czasem zaś wystarczy tylko lekkie wskazanie. Ciekawym pomysłem jest także, aby – z definicji indywidualny – outplacement uwzględniał także zajęcia w grupach, umożliwiające nawiązywanie nowych więzi z ludźmi spoza dotychczasowej organizacji.

W ten sposób outplacement staje się szansą nowego początku.

 

Dodaj komentarz