Płać bez spreadu! Czy wiesz już jak?

0
974
Płać bez spreadu - Czy wiesz już jak

Kurs wymiany walut to narzędzie, które powstało po to, by denerwować ludzi. Przynajmniej taką mamy teorię i się jej trzymamy. Czasami jednak pojawi się możliwość, by ominąć bankowy – ten najbardziej szkodliwy – kurs wymiany i nie stracić na transakcji zamiany gotówki. Jak uniknąć spreadu?

Jak kształtują się kursy?

Kursy wymiany walut to wartość danego pieniądza względem innej. Wszystko w tym przypadku zależy od kilku czynników. Mówiąc pokrótce, chodzi o to w jaki sposób państwo i rząd kształtuje gospodarkę, a bank narodowy odpowiada za inflację i stabilność waluty. Oprócz tego wpływ na sam kurs ma także czynnik gospodarczy, czyli sytuacja międzynarodowa oraz relacje danego kraju z krajem, którego walutę chcemy uzyskać. Ostatecznym czynnikiem jest także indywidualne podejście kantorów do działalności.

Czym jest spread?

Spread to zjawisko szczególnie nieprzyjemne, jeśli chodzi o wymianę walut. Podczas zakupu waluty zawsze płacimy cenę wyższą niż podczas sprzedaży – oczywiście naszej. W przypadku kantoru jest dokładnie odwrotnie. Dla kantorów kwota pieniędzy, którą przed momentem nam wydano jest już mniej warta w walucie, którą daliśmy, niż zanim zaczęliśmy transakcję. Wiąże się to oczywiście z zarobkami kantorowymi. Jeszcze gorzej jest w bankach, gdzie spread, czyli właśnie ta różnica, dochodzi do horrendalnych kwot, a ochroną może być tylko zewnętrzna karta płatnicza bez spreadu.

Jak uchronić się przed konsekwencjami konwersji gotówki?

Karta płatnicza bez spreadu to szansa na uchronienie się przed wysokim kursem wymiany bankowej. Dzięki temu możemy korzystać z karty w rożnych walutach i nie musimy martwić się o różnicę wymiany, a więc dzięki temu pieniądze, które hipotetycznie zostaną nam niewydane po wakacyjnej podróży możemy po tym samym kursie sprzedać. Kupowanie innej waluty jest więc tak samo warte jak w przypadku sprzedaży a co za tym idzie można w ten sposób przeciwstawić się spreadom, które zazwyczaj najczęściej występują w bankach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here