Prowadzenie firmy wymaga dostępu do źródeł finansowania. Wielu przedsiębiorców opiera się głównie na swoich oszczędnościach, ale to nie zawsze wystarcza. Gdy przychodzi moment zwrotny i trzeba znaleźć zewnętrzne źródło kapitału, to w jego poszukiwaniach pomóc może pośrednik finansowy. Na tym jednak jego rola się nie kończy.
Do pośrednika finansowego po kredyt
Na poszczególnych etapach swojego funkcjonowania firmy potrzebują dostępu do zróżnicowanych produktów finansowych i ubezpieczeniowych. Chociaż w Polsce bardzo popularne są dotacje (unijne i z urzędów pracy), to rzadko kiedy kwota uzyskana w ich ramach pozwala pokryć wszystkie wydatki. Wówczas też wielu przedsiębiorców rozgląda się za kredytem bankowym. Czy słusznie?
Jeżeli firmie niezbędna jest nowa przestrzeń na prowadzenie działalności i potrzebuje środków, by zakupić magazyn, biuro czy inny obiekt, to kredyt hipoteczny w zasadzie jest jedynym wyjściem. Wówczas pośrednik finansowy może porównać dostępne oferty i wskazać najlepszy produkt. Mimo że w internecie bez trudu można znaleźć kalkulatory kredytów hipotecznych, pośrednik – znając dokładną sytuację klienta – może też wskazać rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić całkiem sporą kwotę.
Kredyt hipoteczny to jednak nie jedyna propozycja banków skierowana do przedsiębiorców. Ta grupa klientów może skorzystać również z kredytów obrotowych i inwestycyjnych. Bardzo popularne są też pożyczki dla firm, które pozwalają sfinansować zakup np. materiałów.
Leasing zamiast kredytu?
Kredyty oferowane przedsiębiorcom przez banki nie zawsze są optymalnym wyborem. Gdy firma zamierza rozbudować posiadaną flotę pojazdów, korzystniejszym rozwiązaniem będzie leasing. Na współpracy z firmą leasingową przedsiębiorca może sporo zyskać – przy wnioskowaniu o ten produkt nie obciąża go dotychczasowa historia kredytowa, może też wybrać między leasingiem operacyjnym a finansowym.
Chociaż leasing pojawia się głównie w kontekście samochodów, to pozwala on sfinansować zakup również innych środków trwałych, np. nieruchomości, linii technologicznych czy maszyn. Na polskim rynku działają też firmy specjalizujące się w finansowaniu sprzętu komputerowego i medycznego. Przedsiębiorca poszukujący dla swojego biznesu najlepszego rozwiązania ma sporo możliwości, a w podjęciu decyzji również może pomóc mu doradca finansowy, który zaprezentuje oferty leasingodawców i wesprze w podjęciu decyzji.
Faktoring – gwarancja płynności finansowej firmy
W ostatnich latach można zauważyć wzmożone zainteresowanie faktoringiem wśród przedsiębiorców. To usługa finansowa, w ramach której przedsiębiorca sprzedaje wystawione faktury firmie faktoringowej. W rezultacie firma nie musi czekać na pieniądze od kontrahenta – środki są księgowane na jej rachunku bankowym nawet w ciągu kilku godzin.
Podobnie jak w przypadku kredytu lub leasingu, przedsiębiorca musi porównać dostępne oferty, by wybrać dla siebie najkorzystniejszą. W tym także pomoże pośrednik finansowy. Z punktu widzenia właściciela firmy to bardzo atrakcyjna pomoc, bo wiąże się ona ze sporymi oszczędnościami w sferze zarówno finansowej, jak i czasowej.
Firmowe finanse okiem specjalisty
Skorzystanie z pomocy pośrednika finansowego jest opłacalne dla firm z kilku powodów. Ponieważ jest on doskonale zorientowany w ofertach banków i firm proponujących rozwiązania dla przedsiębiorców, może niemal natychmiast wskazać korzystne produkty. Jeżeli przedsiębiorca zamierza starać się o kredyt, ekspert podpowie, na przyznanie którego rodzaju kredytu – inwestycyjnego, obrotowego czy na start – ma on największe szanse.
Pośrednicy finansowi są w stanie skutecznie wesprzeć każdego przedsiębiorcę – zarówno tego, który dopiero stawia pierwsze kroki na rynku, jak i doświadczonego, który potrzebuje środków na rozwój. Ścisła współpraca ze specjalistą z branży finansowej pozwala jeszcze lepiej kontrolować sytuację finansową firmy i sięgać po sprawdzone produkty finansowe.
Dodaj komentarz