Profesjonalna hurtownia BHP podpowiada – jakie są najważniejsze cechy obuwia roboczego?

0
1213

Pracując na halach, magazynach, w transporcie, czy budownictwie, musimy dbać o swoje bezpieczeństwo. Obowiązek ten spoczywa najczęściej na barkach pracodawców, którzy odpowiadają za bezpieczną pracę swoich podwładnych. Każdy pracownik z osobna powinien jednak zwrócić uwagę na warunki, w których pracuje i zadbać o swoje zdrowie – w końcu są w życiu rzeczy ważne i ważniejsze, a zdrowie należy z całą pewnością do tych najistotniejszych. Noszenie obuwia roboczego regulowane jest przez przepisy prawa pracy. Buty bez odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa nie mogą być używane w konkretnych warunkach. Co jednak, poza wspomnianymi certyfikatami sprawia, że obuwie robocze jest warte naszego zaufania?

Wygodne obuwie robocze – czy to możliwe?

Najczęściej obuwie robocze kojarzy się z ciężkim i niewygodnym butem, który tworzony jest nie z myślą o wygodzie, a wyłącznie o bezpieczeństwie. Głównie efektem ostatnich lat, podczas których niejedna hurtownia BHP dopracowywała swój asortyment pod kątem wygody użytkowania, mamy dziś obuwie robocze w wydaniu lekkim i wentylowanym. W pracy spędza się zazwyczaj około 8 godzin dziennie, nie można więc dopuścić do sytuacji, w której przez tyle czasu pozostawalibyśmy w niewygodnych, ciężkich butach bez odpowiedniego przepływu powietrza. Obuwie robocze powinno być wykonane z nieprzemakającego materiału, a w środku posiadać miękką wyściółkę. Wszystkie modele proponowane na stronie https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/obuwie/obuwie-robocze/ są opracowywane także pod tym kątem wygodnej pracy przez wiele godzin.

Wytrzymała podeszwa

Gruba, solidna podeszwa, to kwestia tak wygody pracy, jak i jej bezpieczeństwa. W obuwiu roboczym ma ona być przede wszystkim antypoślizgowa – trudno jest wyobrazić sobie wypadek, w którym na skutek poślizgnięcia się pracownik doznałby jakiegokolwiek urazu. Solidna podeszwa w obuwiu ochronnym ma jeszcze jedno ważne zadanie – musi chronić noszącą ją osobę przed tym, co mogłoby się przez nią przebić z podłoża. Podczas trudnych warunków pracy nietrudno o ostre przedmioty leżące na ziemi. Stanięcie na nich w cienkiej podeszwie mogłoby zakończyć się prawdziwą katastrofą.

Noski – podstawa bezpieczeństwa

W obuwiu codziennym zupełnie nieistotne, za to w obuwiu roboczym niezwykle istotne. Noski, bo o nich właśnie mowa, muszą chronić nas przed różnymi nierzadko ciężkimi przedmiotami, które mogą upaść wprost na nasze stopy. Palce u stóp nie są niestety zbyt odporną na stłuczenia częścią ciała i dlatego wymagają bardzo solidnej ochrony. Kiedyś w tym celu stosowano metalowe wkładki, które były niemal niemożliwe do wygięcia dla przeciętnego ciężaru, który zagraża naszym stopom na różnych halach i magazynach. Dziś, aby obuwie robocze było lżejsze i wygodniejsze, opracowuje się noski z alternatywnych, choć równie wytrzymałych materiałów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here