Przenośniki łańcuchowe — charakterystyka i zastosowanie

Przenośniki łańcuchowe – charakterystyka i zastosowanie

W dzisiejszych czasach systemy przenośnikowe stały się niezwykle popularne, a przedsiębiorcy dostrzegają, iż mają one pozytywny wpływ na wydajność funkcjonowania ich działalności. Jednym z powszechnie wykorzystywanych przenośników jest model łańcuchowy. Co warto wiedzieć na jego temat?

Jakie są cechy charakterystyczne przenośników łańcuchowych?

Wśród cech charakterystycznych przenośników łańcuchowych warto wymienić znakomitą wydajność w połączeniu z dużym udźwigiem, dzięki któremu mogą być one z powodzeniem wykorzystywane do transportu ciężkich ładunków o sporych gabarytach. W przypadku załadunku o dużej szerokości mogą być one doskonałym zamiennikiem przenośników rolkowych.

Cechą, za którą przenośnik łańcuchowy jest szczególnie ceniony, jest jego znakomita wytrzymałość. Taki transporter jest odporny zarówno na obciążenia mechaniczne, jak i zanieczyszczenia. Wśród jego innych zalet można wymienić jego łatwość obsługi, montażu oraz konserwacji. Nie bez znaczenia jest również jego niezawodność, długowieczność i uniwersalność w połączeniu z cichością pracy i niskimi kosztami użytkowania.

Przenośniki łańcuchowe cechują się prostą, a zarazem solidną konstrukcją. Ich podstawowym elementem jest rzecz jasna łańcuch. Samo przemieszczanie załadunku odbywa się na cięgnach. Ich ilość waha się on 2 do 5 w zależności od specyfiki towaru. Zmiana wysokości położenia podnośników jest natomiast możliwa za sprawą podpór. Niektóre z modeli są dodatkowo wyposażone w takie elementy jak nakładki zapewniające jeszcze większe zabezpieczenie załadunku, czy regulowany rozstaw gwarantujący bezproblemowy transport towaru o różnej wielkości.

Przenośniki łańcuchowe – gdzie znajdują zastosowanie?

Przenośnik łańcuchowy cechuje się przede wszystkim uniwersalnością, dzięki czemu znajduje on zastosowanie w wielu różnych sektorach gospodarki.

Może być on wykorzystywany w takich branżach jak m.in.motoryzacyjna, hutnicza, wydobywcza, czy przemysłowa. Stosuje się go w takich miejscach jak np.:.

  • magazyny,
  • linie transportowe,
  • kopalnie,
  • sortownie.

Przenośniki łańcuchowe często znajdują swoje zastosowanie podczas transportu palet. Za ich pomocą możliwy jest również przeniesienie materiałów wsadowych, kontenerów, jak również skrzyń. Inną opcją jest ich współpraca z takimi urządzeniami jak m.in. obrotnice, czy przenośniki rolkowe. Wiele przedsiębiorstw docenia fakt, że z ich wykorzystaniem możliwe jest poprzeczne wyprowadzenie towaru z przenośnika rolkowego.

Dodaj komentarz