Rodzaje diagramów udźwigu – jak je czytać?

Każdy operator wózka widłowego powinien umieć odczytywać diagramy udźwigu. Czym one są? Jakie są ich rodzaje? I jak je poprawnie czytać?

Czym są diagramy udźwigu?

Diagram udźwigu wózka widłowego określa wartość udźwigu nominalnego, czyli ustalonej przez producenta maksymalnej wagi ładunku, jaką wózek widłowy może bezpiecznie podnieść na konkretną wysokość. Dla każdego wózka widłowego ten diagram kształtować się będzie inaczej, dlatego istotne jest, by osoby eksploatujące wózki widłowe w Twojej firmie umieli odczytywać informacje zawarte w tym zestawieniu.

Jakie są rodzaje diagramów udźwigu wózka widłowego?

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje diagramów udźwigu wózka widłowego. Pierwszy z nich to tabela, drugi – wykres liniowy. W tabeli na osi poziomej mamy odległość środka ciężkości ładunku od czoła wideł, na osi pionowej zaś – wysokość, na jaką można podnieść ładunek. Wnętrze tabeli wypełnione jest liczbami, które opisują maksymalny ciężar do podniesienia przy danych parametrach. Z kolei na wykresie liniowym na osi poziomej znajduje się odległość od czoła wideł, a na osi pionowej – maksymalny udźwig. Czym jest wspomniana odległość środka ciężkości ładunku od czoła wideł? Należy wiedzieć, że to połowa długości podnoszonego ładunku – wyznaczone miejsce to jego środek ciężkości.

Jak odczytywać diagram udźwigu w formie tabeli?

Tabela skonstruowana jest w taki sposób, że mając informację o odległości środka ciężkości ładunku od czoła wideł oraz o wysokości, na jaką chcemy go podnieść, otrzymujemy informację, jaka maksymalna masa ładunku może zostać podniesiona przy tych parametrach. To jednak nie jedyna opcja, gdyż znając masę i lokalizację środka ciężkości, możemy łatwo odczytać wysokość, na jaką maksymalne można podnieść ładunek, a także znając masę i wysokość, na którą ładunek ma zostać podniesiony – możemy określić wymaganą odległość środka ciężkości ładunku od czoła wideł.

Jak odczytywać diagram udźwigu w formie wykresu liniowego?

Wykres liniowy wskazuje takie kombinacje odległości od czoła wideł i masy ładunku, które mogą zostać podniesione przy maksymalnej wysokości podnoszenia. Pozwala to zatem odpowiedzieć sobie na te same pytania, co w przypadku diagramu udźwigu w formie tabeli, jednak w tym przypadku nie mamy podanej wielkości liczbowej na przecięciu dwóch zmiennych, a musimy odczytać ją z wykresu liniowego.

Kupując wózek widłowy warto zapoznać się z jego diagramem udźwigu – w dostosowaniu jego parametrów do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa służą pomocą pracownicy firmy Irapol.

Dodaj komentarz