Rodzaje wkładek gramofonowych

0
988

Gramofony od dawna znajdują zaszczytne miejsce na półkach kolekcjonerów. Jednak coraz częściej, stają się one wyposażeniem domów tych, którzy są urzeczeni ich wyglądem i historią. Sam wybór odpowiedniego gramofon jest trudny, a jeszcze trudniejsze okazuje się wybranie odpowiedniej wkładki gramofonowe, która stanowi niezwykle istotny aspekt techniczny. Warto zapoznać się więc z trzema, głównymi rodzajami wkładek gramofonowych. Niezbędna wiedza na ten temat, pomoże dobrać ją odpowiednio i cieszyć się niezawodnością urządzenia, przez długi czas. Jakie więc rodzaje wkładek gramofonowych możemy wyróżnić?.

Rodzaje wkładek gramofonowych- wkładki piezoelektryczne

Tego rodzaju wkładki gramofonowe, często bywają nazywane wkładkami ceramicznymi. Nie da się ukryć, że jest to niezwykle interesujący model, który praktycznie już w sprzęcie Hi-Fi nie występuje. Nie mniej jednak, znajdziemy je w odtwarzaczach, z najniższej półki cenowej, które nie pochodzą od renomowanych producentów. Kilkanaście lat temu, była on powszechnie stosowana, jednak obecnie, jej możliwości nie satysfakcjonują użytkowników gramofonów. Jednak wciąż ma sporo zalet. Otóż jej wykorzystanie, eliminuje jednocześnie stosowanie przedwzmacniacza gramofonowego. Wkładka ceramiczna, sama w sobie posiada niezwykle wysokie napięcie wyjściowe i bez problemu podłączymy ją do liniowego wejścia, w każdym wzmacniaczu. Jest to jedyny model, który nie niesie za sobą konieczności korzystania z przedwzmacniacza.

Rodzaje wkładek gramofonowych- wkładki Moving-Magnet

Ten model wkładek gramofonowych, jest jednym z najpopularniejszych typów przetworników, które występują na naszym rynku. Znajdują one zastosowanie nie tylko w tanich modelach gramofonów, ale także i w urządzeniach ze znacznie wyższej półki. Jednak dlaczego wkładki typu Moving- Magnet są tak popularne?. Otóż, przetworniki te są niezwykle tanie w produkcji, a sama ich konstrukcja jest nieskomplikowana i niewymagająca. Mimo wszystko wkładki te zapewniają wysoką jakość dźwięku, a co najważniejsze, jest ona praktycznie nieśmiertelna. Otóż element, który poddaje się największej eksploatacji, czyli igłę, można bez większych problemów wymienić. Inne elementy przetwornika, można powiedzieć, że się nie starzeją, a co za tym idzie, nie narażają na utratę jakości dźwięku. Nowości znajdziesz na https://www.audiohead.pl/gramofony/

Rodzaje wkładek gramofonowych- wkładki Moving-Coil

Ich budowa zbliżona jest do wkładek Moving Magnet. Jednak podstawową różnicą jest element drgający, czyli magnes we wkładkach Moving-Magnet, który zastąpiony jest cewką, umieszczoną na końcu wspornika. Jest ona niewielkich rozmiarów i ulokowana jest pomiędzy magnesami, gdzie wprowadzana jest w drgania. Jej budowa jest niezwykle delikatna- prościej mówiąc, jest to cienki drucik, o niewielkim przekroju. Wkładka Moving-Coil posiada znacznie mniejszą liczbę zwojów, od poprzedniego modelu. Oznacza to, że cały jej system jest o wiele lżejszy. Dzięki temu możliwe jest precyzyjniejsze śledzenie rowka, a drgania o większej częstotliwości, przenoszą większą ilość informacji. Mówiąc prościej, wkładka Moving-Coil, szybciej i dokładniej odczytuje informacje z rowka płyty winylowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here