Rola komornika sądowego – skąd negatywny odbiór wśród polaków?

Kim jest komornik sądowy?

Zacznijmy od lekkiego wprowadzenia. Komornik sądowy to nie demon piekielny, a zwykły funkcjonariusz państwowy. Jest od odpowiedzialny za wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenia, poszukiwanie majątku dłużnika dla wierzyciela oraz egzekucje komornicze. To komornik sądowy jest osobą, która odpowiedzialna jest za sprawne i skuteczne odzyskanie należności wierzyciela. W praktyce jest to często zajęcie majątku w postaci nieruchomości, dóbr takich jak sprzęty czy samochody – a zatem z perspektywy osób trzecich, zabranie czegoś o dużej wartości finansowej i emocjonalnej dla dłużnika.

Zawód komornika sądowego w praktyce

Od razu warto zaznaczyć – nie jest to zawód dla każdego. Jak informuje komornik Bielan, codzienne obowiązki w tym zawodzie bywają bardzo dużym obciążeniem psychicznym. Mitem jest, że komornicy to osoby, które czerpią satysfakcje z egzekucji zakończonych powodzeniem. W praktyce komornicy sądowi nie wybierają sobie sami spraw, nad którymi pracują – są im one przydzielane z góry. W dodatku egzekucja to ostateczność, z której wierzyciel korzysta po wielokrotnych negocjacjach z dłużnikiem i nie przyniosły one skutku. Z komornikiem można negocjować. Warto o tym wiedzieć, zanim dłużnik opluje go, zwyzywa od najgorszych lub poszczuje psami. Wspólne wyjście z problemu, leżące tak w interesie wierzyciela jak i dłużnika, to nadrzędny cel komornika sądowego. W praktyce bardzo często udaje się dzięki takiemu podejściu spłacić zadłużenie bez drastycznych w skutkach środków.

Jakie cechy powinien mieć dobry kandydat na komornika sądowego?

Po ukończeniu studiów prawniczych, aplikacji komorniczej oraz stażu w charakterze asesora komorniczego, kandydat może ubiegać się na to stanowisko. Spełnienie warunków podstawowych (obywatelstwo, wiek, niekaralność itd.) oraz wykształcenie to jednak nie wszystko.

Dobry komornik sądowy musi posiadać odpowiednie cechy charakteru, które niekoniecznie są nabyte. To osoba silna mentalnie, skoncentrowana na swoim zadaniu, nie udzielająca się emocjonalnie w swoich postępowaniach, asertywna i unikająca dialogu czy kłótni z dłużnikiem. Osoby słabe psychicznie będą w tym przypadku nieskuteczne, a ich codzienna praca będzie prowadzić jedynie do wypalenia i pogrążenia się. Komornik sądowy to nie sadysta – choć tak wykreowano ten zawód w mediach, to nadrzędnym celem takiego funkcjonariusza publicznego jest wykonanie egzekucji z zachowaniem szacunku do dłużnika oraz danie mu jednej lub kilku szans na spłacenie zadłużenia.

Artykuł przygotowany przez: Kataga.pl – teczki na akta

Dodaj komentarz