Rozpraw się ze swoim dłużnikiem

Wiele firm oraz klientów indywidualnych boryka się z niezapłaconymi przez klientów fakturami przez wiele miesięcy. Ci, podczas rozmów telefonicznych obiecują zapłacenie długów, po czym najczęściej kontakt urywa się na długie miesiące (a nawet lata). Jak poradzić sobie z dłużnikami? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

1. Windykacja
Windykacja to proces, który ma skutkować odzyskaniem należności. W Polsce istnieją bowiem profesjonalne firmy, którzy zatrudniają doświadczone osoby, które zgodnie z literą prawa zajmują się dialogiem pomiędzy firmą a ich dłużnikiem. Cały proces rozpoczyna się od zlecenia firmy w windykacji. Po zapoznaniu się z dokumentacją, firma windykacyjna uzgadnia z firmą, w jaki sposób ta może porozumieć się z dłużnikiem, by za pomocą kompromisu odzyskała cały swój dług. Kolejnym etapem jest wizyta u dłużnika. Windykator nie zajmuje się odbieraniem od niego dóbr materialnych, tak jak robi to komornik. Jego wizyta ogranicza się na rozmowie podczas której, chce ustalić możliwy plan spłaty długu wobec firmy. Bardzo często w tym momencie dochodzi do ugody i np. spłaty długu w kilku, systematycznych ratach obejmujących określoną kwotę. Warto jednak dodać, że w momencie „wejścia” windykatora – dług momentalnie wzrasta o odsetki oraz prowizję dla firmy. Koszty te w wielu przypadkach ponoszą sami dłużnicy.

2. Wygodne rozwiązanie
Windykacja należności bez udziału sądu oraz komornika to dość wygodne i szybkie rozwiązanie sprawy dla firm, które zmagają się z niewypłacalnymi klientami. Sprawy sądowe ciągną się latami, a komornicy ograniczeni są procedurami, które bardzo przeciągają odzyskanie długu. Windykacja należności za pomocą windykatora ma za zadanie polubownie załatwić sprawę. Dług oczywiście musi zostać spłacony, jednak dzięki porozumieniu obopólnym, może to się odbyć we wspomnianych powyżej ratach.

Co ciekawe, bardzo często na samych dłużników działa mobilizująco fakt, iż firma oddała rozwiązanie sprawy innym osobom, zajmującym się windykacją należności. Zdarza się tak, iż wystarczy monit od firmy wysłany drogą pocztową o przejęciu sprawy, który zmusza niesłowne osoby do zapłaty długu. Co ważne, gdy takie sposoby polubownego załatwienia sprawy nie wystarczą – windykacja należności powinna wejść na drogę sądową. I tym również mogą zająć się doświadczeni fachowcy w tej dziedzinie. Zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z kancelarii prawnej ARKANA, która od wielu lat zajmuje się własnie windykacją należności https://www.arkana-lex.eu/oferta/obszary-praktyki/windykacja-naleznosci.html  i reprezentują klientów podczas postępowania ugodowego, sądowego oraz egzekucyjnego. Zachęcamy do kontaktu telefonicznego bądź mailowego.

Dodaj komentarz